SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 02:50
Şehir kütüphanesi hızla yükseliyor Görseli
KÜLTÜR - SANAT

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılacak Şehir Kütüphanesi projesinin inşaat çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Türkiye’nin en büyük kütüphanelerinden birini inşa ettiklerini söyleyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Metin Köksal, projenin yüzde 20’sinin tamamlandığını açıkladı.

 

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en büyük kütüphanelerinden birini Atakum ilçesinde inşa ediyor. Eski Türk-İş Eğitim Merkezi’nin olduğu 27 bin 570 metrekare alanda yapılan kütüphane inşaatı hızla devam ediyor. Mimari tasarımının yanında çevreci uygulamaları ile de örnek gösterilen yeni nesil modern kütüphane, sadece kitap alanı değil, her türden içeriğe sahip ve her yaş grubundan insana açık, yaşayan ve hizmet veren bir mekan olacak. Bin 98 oturma alanına, 525 bin kitap kapasitesine sahip olacak Samsun Şehir Kütüphanesi’nin 2 bin 365 metrekaresi ise ticari alan ve kapalı otopark olarak planlandı.

Proje de kitaplıklar, serbest çalışma alanları, toplantı-seminer salonları, çocuk kütüphanesi, sergi salonları, etkinlik atölyeleri, bireysel-grup çalışma alanları, medya gösteri alanları, hobi alanları, araştırma merkezi, görme engellilere yönelik okuma salonu, kafe, restoran ve bahçe etkinlik alanları yer alıyor.

 

“FİZİKİ GERÇEKLEŞME YÜZDE 20”

Kütüphane projesindeki son duruma ilişkin bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Metin Köksal; “Burada Türkiye’nin en büyük kütüphanelerinden birini inşa ediyoruz. Alparslan Bulvarı ile İsmet İnönü Bulvarına cephe bir proje. 5 bin 200 metrekare arsa içinde 27 bin 570 metrekare inşaat alanına sahip. Proje 3 bodrum kat, 1 zemin kat, 5 normal kat ve teknik kat olmak üzere 10 kattan oluşuyor. Proje hazla ilerliyor. Şuanda zemin kat üzerinde kaba inşaat çalışmaları devam ediyor. Şuan inşaatta fiziki gerçekleşme oranı yüzde 20’ye ulaştı. İnşallah en kısa sürede tamamlanmasını planlıyoruz” dedi.

“SAMSUN ÇOK GÜZEL BİR ESER KAZANMIŞ OLACAK”

Önemli bir yatırımı Samsun’a kazandırdıklarını söyleyen Köksal, “Bu projeyle Samsun çok şey kazanacak. Vatandaşlarımız, öğrencilerimiz burada ders çalışıp araştırma yapabilecekler.  Tüm Samsun halkının rahatlıkla gidip gelebileceği her türlü kaynağa ulaşabileceği bir yapı da tasarlandı proje. Modern ve estetik tasarımı, işlevselliğiyle dikkat çeken Şehir Kütüphanesi projesi, 2023 International Property Awards (Avrupa Gayrimenkul Ödülleri) Yarışması’nda ‘Avrupa’nın en iyi kamu binası mimarisi’ ödülünü aldı. 24 saat yaşayan ve hizmet veren bir mekan olacak. Ücretsiz çorba ikramıyla öğrencilerimizin de yanında yer alacağımız bir proje. Projemiz bittiğinde Samsun çok güzel bir eser kazanmış olacak. Samsun için çok değerli bir yatırım olacak” ifadelerini kullandı.

0 Yorum

Yorum Yap