• Samsun
  • Son Güncelleme 01:35
Tbmm'de yeni görevler netleşti Görseli
SİYASET

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş başkanlığında toplandı. Toplantıda  TBMM ihtisas komisyonlarının partilere göre üye dağılımı netleşirken komisyon başkanları da belli oldu. Eski Ticaret Bakanı ve AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş, TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı oldu.

Ak parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı Adalet Komisyonu Üyeliğine , Ak parti Samsun Milletvekili Ersan Aksu ise Plan Bütçe Komisyonu üyeliğine seçildi.

 

TBMM Başkanlık Divanı, Meclis Başkanı hariç 20 üyeden oluşacak.

Divan üyeliklerinin partilere göre dağılımı şöyle olacak:

AK Parti: 1 başkanvekili, 6 katip üye, 3 idare amiri.

CHP: 1 başkanvekili, 3 katip üye, 1 idare amiri.

Yeşil Sol Parti: 1 başkanvekili, 1 idare amiri.

MHP: 1 başkanvekili, 1 idare amiri.

İYİ Parti: 1 katip üye.

İHTİSAS KOMİSYONLARINDAKİ DAĞILIM

İhtisas komisyonlarından Dilekçe Komisyonu 12, Plan ve Bütçe Komisyonu 30, KİT Komisyonu 35, Dijital Mecralar Komisyonu, Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu 17'şer üye, Avrupa Birliği Uyum Komisyonu, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu ile Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu 27'şer üye, diğer komisyonlar ise 26'şar üyeden oluşacak.

26'şar üyeden oluşan ihtisas komisyonlarının partilere göre üye dağılımı ise şöyle olacak:

Adalet, Anayasa, Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm, Çevre, Dışişleri, İçişleri, Milli Eğitim, Gençlik ve Spor, Milli Savunma, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji, Tarım, Orman ve Köy İşleri komisyonları: AK Parti 13 üye, CHP 6 üye, Yeşil Sol Parti 3 üye, MHP ve İYİ Parti 2'şer üye.

0 Yorum

Yorum Yap