• Samsun
  • Son Güncelleme 11:34
Türkiye’nin en büyük yurdu eylülde hizmete başlıyor Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Türkiye’nin en büyük yurdu Samsun’da inşa ediliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın projesi olan yurt,  tamamlandığında 4 bin öğrenciye ev sahipliği yapacak.

Yurt inşaatındaki incelemeleri sırasında Vali Dağlı’ya Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal ve Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu da eşlik etti

248 milyon TL bütçeli 4 bin kişilik öğrenci yurdu 12 blok halinde toplam 113 bin 186 m2 üzerine inşa edilecek.

öğrenci yurdu

Yurdun yarı kapasite ile Eylül’de hizmete açılacağına değinen Vali Zülkif Dağlı, “Öğrencilerimizin yurt sorununu çözmek amacıyla 29 Eylül’de burayı ziyaret etmiştik. Aradan 4,5 ay geçti. İlerlemeyi gördük. O dönemde inşaatın fiziki gerçekleşmesi yüzde 25 civarındaydı. Şu anda yüzde 30’u geçtiğini görüyoruz. Burası 4 bin kişi kapasiteli ve toplu halde aynı yerde bulunan Türkiye’nin en büyük yurdu. 8 adet yurt bloğu, 2 adet sosyal donatı bloğu ve konferans salonları var.

öğrenci yurdu

Çok devasa bir eserin önünde bulunuyoruz. Yüklenici firma yapım işini oldukça hızlandırdı. Buranın en azından 2 bin kişilik yurt bölümünü Eylül ayına yetiştireceğiz. Kalan 2 bin kişilik bölümü de en geç ara tatile yani 2023 Ocak ayına yetiştirmeyi planlıyoruz. Bu yurt Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın da çok önemsediği bir proje. Geçen yıl öğrencilerimizi 1 ay misafirhanelerimizde ağırladık. Öğrenci sayımız bundan sonra daha da artacak. Yani kısaca Eylül ayında bu yurdun yarısı hizmete açılacak” dedi.

öğrenci yurdu

“Koğuş sistemi artık bitti, lüks otel odaları neyse bu yurt da öyle olacak”

Yurdun otel konforunda olacağına da değinen Vali Dağlı, “4 bin kişi devasa bir rakam. Aynı anda 4 bin kişinin kalabilmesi gerçekten müthiş bir rakam. Bu manada merkezde öğrencilerin barınma konusunda bir sıkıntımız kalmayacak.

Teknolojik anlamda lüks bir otel odası neyse, bu yurtta o şekilde. Odalar geniş, ferah. İçerisinde tuvalet ve banyolar da mevcut. Her şeyi ile bakımlı pırıl pırıl bir yer olacak. Odalarımız 3-4 kişilik olacak. Koğuş sistemi artık bitti. Onlar eskidendi. 1 veya 2 kişilik oda tipi artık dünyada da yok. Onun için 3-4 kişilik odalar tercih ediliyor” diye konuştu.

Söz konusu 4 bin kişilik yurdun içerisinde 8 adet yurt bloğu, 2 adet sosyal tesis bloğu, 2 adet çok amaçlı salon, 246 araçlık otopark ve 2 adet de açık spor sahası olacak.

Yorum Yap