• Samsun
  • Son Güncelleme 05:23
Tek bir çivi çakılmadan yapıldı Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun'un Çarşamba ilçesi Ordu Köyü Mahallesi'nde 600 yıl önce Taceddinoğulları Beyliği tarafından yapılan ‘Ordu Köyü Cami’ asırlara meydan okuyor. Tarihi cami, tek bir çivi çakılmadan ‘Çantı’ tekniği ile ahşap malzeme kullanılarak yapıldı.

Çarşamba ilçesinde bulunan ve 1420’li yılarda Taceddinoğulları Beyliği tarafından yapıldığı belirtilen tarihi ahşap cami, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. ‘Ordu Köyü Cami’  ayrıca kulanılan yapım teknikleri ile de dikkat çekiyor. ‘Çantı’ tekniği ile ahşap malzeme kullanılarak yapılan Ordu Köyü Cami’ asırlara meydan okuyor.Ahşap caminin duvarları, köşelerde kurt boğazı geçmelerle birbirine geçirilen ahşap kalaslar ile tek bir çivi kullanılmadan inşa edildi.

Temeli yüksek taşlar üzerine oturtulan caminin üç tarafı ahşap direklerle çevrili olup avlu kenarında da yine ahşap korkuluklar bulunuyor.Girişte avluyu taşıyan ahşap direklerde ve caminin asıl giriş kapısında ise ahşap süslemeler yer alıyor.Yapının, Göğceli ve Şeyh Habil Camileriyle benzerlikler gösterdiği belirtildi.


Restorasyon çalışması yapılan tarihi camiinde ibadet yapılmaya devam ederken ziyaret eden turist sayısının da artırılması hedefleniyor.

0 Yorum

Yorum Yap