SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 03:14
SASKİ’den su baskınlarına kalıcı çözüm Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ), ani ve sağanak yağışların neden olduğu sel ve su baskınlarının ev ve iş yerlerine zarar vermemesi amacıyla yağmur suyu şebekelerini büyük çaplı kollektör boru hatlarına dönüştürüyor. Atakum ve İlkadım başta olmak üzere tüm ilçelerdeki trafiğin yoğun olduğu bulvarlarda yatırımlarını sürdüren SASKİ, çalışmaları hızla tamamlamak için yoğun mesai harcıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, keson terfi merkezleri ile büyütülüp yenilenen hatlar sayesinde yağmur sularının daha hızlı tahliye edileceğini söyledi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 17 ilçede sel ve su baskınlarını önleyecek altyapı çalışmalarına devam ediyor. Canik Yağmur Suyu Keson Terfi Merkezi’ni tamamlayarak devreye alan SASKİ Genel Müdürlüğü, bir yandan Terme ilçesindeki inşaata devam ederken diğer yandan da cadde ve bulvarlarda ihtiyaca cevap veremeyen yağmur suyu şebekelerini büyütüyor.

KOLLEKTÖR HATTI YATIRIMLARI SÜRÜYOR

Atakum ilçesinde trafik güvenliğini ve ulaşım konforunu artıracak yağmur suyu kollektör hattı imalatlarına devam eden SASKİ ekipleri, Alparslan Bulvarı’nın Atatürk Bulvarı ile Türk-İş Tramvay İstasyonu arasındaki 700 metrelik kısmına 1600 mm çapında iki boru döşedi. Buradaki çalışmanın tamamlanmasıyla İnönü Bulvarı’na geçen SASKİ Genel Müdürlüğü, gidiş istikametinin 300 metrelik kısmındaki kollektör hattını da bitirerek yolu trafiğe açtı. Ekipler şimdi de raylı sistem güzergahını alttan geçmeye çalışıyor. Ardından da hat, 1.5 km mesafedeki AFAD Kavşağı’na bağlanacak. Öte yandan İlkadım ilçesi Liman Mahallesi’nde çeşitli çaplarda 2.4 kilometre uzunluğundaki yağmur suyu ve kanalizasyon hattını tamamlayan ekipler, Kalkanca Mahallesi Ihlamur Bulvarı’nda 1220 metre ve Baruthane Mahallesi’ndeki 570 metre uzunluğundaki hattın yapımına ise devam ediyor.

‘ALTYAPIDA SORUN KALMAYACAK’

Dev bütçeli alt ve üstyapı yatırımlarının aralıksız devam ettiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “SASKİ ekiplerimiz tarafından kentimizin dört bir yanında içme suyu, yağmur suyu ve kanalizasyon hatlarını yenileme çalışmaları gerçekleştiriliyor. Şehrimizin altyapısı ne kadar güçlü ve sağlıklı olursa, yarınlarımız da o kadar güzel olacak. Bunun için de tüm altyapı problemlerini çözüme kavuşturuyoruz. Sel ve su baskınlarının önüne geçmek amacıyla mevcut kollektörleri ve şebekeleri büyütüyoruz. Keson terfi merkezleri ile büyütülüp yenilenen hatlar sayesinde yağmur suları daha şekilde hızlı tahliye edilecek. Altyapı yatırımlarında SASKİ ile çok önemli mesafeler kat ettik. Ekiplerimiz canla başla çalışıyor. Yatırımlar tamamlandığında inşallah yüzey sularıyla ilgili sorunumuz kalmayacak” diye konuştu.

DENİZE DEŞARJ EDİLECEK

Kollektör hattı imalatlarıyla ilgili bilgi veren SASKİ Genel Müdür Yardımcısı Yılmaz Görmüş, “Yağmur sularının mesken ve iş yerlerine zarar vermemesi için tüm noktalara müdahale ederek tedbirlerimizi alıyoruz. Atakum ilçemizde toplamda 2.5 kilometre uzunluğunda kollektör hattı yapıyoruz. Altyapı yatırımımızın Türk-İş Kavşağı ile İsmet İnönü Bulvarı’nın alt kısmındaki 1 kilometrelik bölümünü tamamladık. Şuan hattı raylı sistem güzergahının altından geçiriyoruz. Havza bazlı çalıştığımız için yan kollarda birikecek yağmur sularını da toplayarak hatta dahil edeceğiz. Dolayısıyla toplanacak su debisi miktarı yüksek olacak. Böylelikle Türk-İş Kavşağı, Citymall AVM ve çevresinde oluşacak yağmur suyunu, yayılmadan ve çevreye zarar vermeden ızgaralarla toplayıp denize ulaştıracağız. İlkadım ilçemizin Kalkanca ve Baruthane mahallerindeki kollektör hattı çalışmalarımız ise sürüyor” şeklinde konuştu.

 

0 Yorum

Yorum Yap