• Samsun
  • Son Güncelleme 07:01
Öğrencilere yönelik diş sağlığı taraması başlatıldı Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ilkokul, ortaokul ve ana sınıfı öğrencilerine yönelik ağız hijyeni eğitimi ve diş sağlığı tarama çalışması başlatıldı.

Samsun’da 22–28 Kasım Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ana sınıfı, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik ağız hijyeni ve diş sağlığı eğitimleri ve diş sağlığı tarama çalışması başlatıldı.

Diş sağlığı tarama ve eğitim çalışmaları hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm. Dr. Bahadır Yazıcıoğlu, “İki yıldır pandemi nedeniyle okullarımızda zaman zaman ara vermek zorunda kaldığımız diş tarama ve ağız hijyeni eğitimlerimizi Samsun İl Sağlık Müdürlüğü olarak yeniden başlatıyoruz. Ana sınıfı, ilkokul ve ortaokul öğrencilerimize yönelik planladığımız çalışmamamızın ilk adımını Canik ilçemizde attık” dedi.Yazıcıoğlu, Canik İlçe Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından başlatılan uygulamada öncelikle ilçe merkezine ulaşımda güçlük çeken Yazıcıoğlu, Başalan, Dereler, Gökçepınar, Başkonak, Hacınaipli, Gödekli, Düzardıç, Tuzaklı, Gölalan ve Demirci mahallelerindeki toplam bin 500 öğrencinin ağız hijyeni, diş sağlığı eğitimleri ve diş taramalarının tamamlanacağını söyledi.Eğitim ve tarama çalışmalarında çocuklarımızı diş fırçalama konusunda teşvik etmek için hem diş fırçası ve macunu hediye ettiklerini dile getiren Yazıcıoğlu, “Hem de tarama sonucunda tedavi ihtiyacı tespit ettiğimiz öğrencilerimizin tedavilerini Samsun Ağız ve Diş Sağlığı Hastanemizde gerçekleştiriyoruz. Diş sağlığının önemini özellikle bu küçük yaşlarda anlatmak, ömür boyu sağlıklı dişlere sahip olmak için gerekli. Bu nedenle Canik ilçemizde başlattığımız bu çalışmayı Milli Eğitim Müdürlüğümüzle koordineli bir şekilde tüm okullara yaymayı planlıyoruz” diye konuştu.

 

Yorum Yap