• Samsun
  • Son Güncelleme 15:51
Kurt Köprü turizme kazandırılacak Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Kurt Köprü için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, burayı turizme kazandıracak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, özel bir önem verdiği Kurt Köprü’nün çevre düzenlemesi ve bağlantı yollarının yapımını sürdürüyor. Ayrıca bölgede yapılan çalışmalarla tarihi Kurt Köprü, turizme kazandırılacak. Projenin tamamlanmasıyla tarihi köprünün tanıtımı yapılarak, ilçe, kent ve ülke turizmine ciddi katkılar sağlaması hedefleniyor.

Türkiye’de çok nadir eserlerden

 

Köprünün Samsun için önemli bir değer olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Türkiye’de çok nadir ve tek başına turizm destinasyonu olan köprünün ayağında 3 kişinin cemaatle namaz kılabileceği 6 metrekarelik bir mescit var. Köprü, yolcu, su ve ibadet. Ecdadımız bunu düşünmüş. Bu bölgeyi ve çevresini bir turizm destinasyonu haline getiriyoruz” dedi.

kurt köprü

Çok özel bir yapı


Kentin kültürel potansiyellerini turizmin parçası haline getirmeye çalıştıklarını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kurt Köprü'nün Samsun’un en önemli tarihi mekanlardan biri olduğunu söyledi. 

Samsun’un turizmde büyük avantajlara sahip olduğunun altını çizen Başkan Demir, “Şehrimiz turizm açısından büyük bir potansiyele sahip. Şehrimizin tüm potansiyellerini keşfedip tanıtarak turizme kazandıracağız. Tarihi ve kültürel miraslarımızdan birisi olan Kurt Köprü de çok özel bir yapı. Köprünün ayaklarının biri Havza’da, diğeri Vezirköprü’de. Türkiye’de çok nadir ve tek başına turizm destinasyonu. Köprünün ayağında 3 kişinin cemaatle namaz kılabileceği 6 metrekarelik mescidi var. Köprü, yolcu, su ve ibadet. Ecdadımız bunu düşünmüş. Yolda giden namaz vakti geldiğinde abdestini alıp namazını kılsın diye mescit yapmış. Biz de proje geliştirdik. Orayı bir turizm destinasyonuna dönüştüreceğiz” diye konuştu.

Mustafa Demir

Samsun’un en eski kültür mirası olan ve kemerinde bulunan mescitle de dikkat çeken Kurt Köprü, 1996 yılında tescillenerek koruma altına alındı. Mescidi 2010 yılında tamamlanan restorasyonla kapatılan, 40 metre uzunluğunda, 4,8 metre genişliğinde ve 15 metre yüksekliğindeki köprü, geçit kısmının tahribata uğraması sebebiyle şuan araç trafiğine kapalı.

Yorum Yap