SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 10:48
Büyükşehir’den öğrencilere ‘Evde sinema’ Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun Büyükşehir Belediyesi, ilçelerin kırsal mahallelerinde yaşayıp sinemada film izleme imkanı bulamamış engelli öğrenciler için ‘Evde Sinema Projesi’ni başlattı. Startı Vezirköprü ilçesinden verilen çalışma ile 6 engelli öğrenci patlamış mısır ve meyve suyu eşliğinde ilk kez evde kurulan sinema ortamında film izlemenin mutluluğunu yaşadı.

Toplumun her kesiminden insanın hayatına dokunan sosyal ve kültürel hizmetleriyle gönül belediyeciliğinde farkındalık oluşturan Samsun Büyükşehir Belediyesi, çalışmalarını başarıyla sürdürüyor. Merkez ilçelerdeki özel eğitim uygulama okullarında öğrenim gören zihinsel ve bedensel engelli öğrenciler için ‘Engelsiz Sinema Günleri’ etkinliği düzenleyen Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Yaşlı ve Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü, sinemaya gidememiş tüm çocuklara bu keyfi yaşatıp sosyalleşmelerini sağlamak amacıyla etkinliğin kapsamını genişletti. Büyükşehir Belediyesi, sinemayı 13 kırsal ilçe ile mahallelerinde yaşayan öğrencilerin evlerine götürecek.

İLK KEZ SİNEMADA GİBİ FİLM İZLEDİLER

‘Evde Sinema Projesi’nin startını Vezirköprü ilçe merkezine 40 kilometre uzaklıktaki Alanşeyhi Mahallesi’nde veren Büyükşehir Belediyesi’nin ekipleri, 2.5 saatlik yolculuğun ardından Dağcı ailesinin evine misafir oldu. Mahallede yaşayan 6 engelli öğrenciye kurulan sistemle beyaz perdede film izleme ortamı oluşturan ekipler, patlamış mısır ile meyve suyu dağıttı. ‘Uçan Halı ve Kayıp Elmas’ çizgi filmini izleyen öğrenciler ilk kez sinema keyfi yaşarken, velileri ise çocuklarının mutlu olmasını sağlayan Büyükşehir Belediyesine teşekkür etti.

HAYALİ GERÇEK OLDU

Filmi izlerken çok heyecanlandığını ifade eden öğrenci Kamer Öksüz, “İlçemizde sinema bulunmaması sebebiyle sinemaya gidememiştim. Ama nasıl bir ortam olduğunu da çok merak ediyor hayal kuruyordum. Bir gün bu hayalimin gerçek olacağını hiç tahmin etmemiştim. Hayalimi gerçeğe dönüştüren Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ederim” dedi.

EVİNDE MİSAFİR ETTİ

Çiftçilikle uğraşan ev sahibi emekli Hasan Dağcı ise “Çocuklarımız daha önce hiç sinemaya gitmedikleri için bu etkinlikle çok mutlu oldular. Ben de ilk kez böyle bir etkinliğe şahitlik ettim. Son derece de mutlu oldular. Onları evimde misafir ettiğim için ben de çok mutlu oldum” diye konuştu. Samsun Büyükşehir Belediyesi ile daha önce birçok etkinlik gerçekleştirdiklerinin altını çizen Akça Anakucağı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğretmeni Duygu Keskin, “Çocuklarımız bugüne kadar sinema görmemişti. Çünkü yaşadıkları mahalle ilçeye çok uzak. Ayrıca ilçemizde de sinema yok. Samsun’a gidebilmeleri de mümkün olmuyor. Dolayısıyla evde sinema projesi kapsamında ilk etkinliğin burada yapılması çok güzel oldu. Çocuklarımızın da mutlulukları gözlerinden okunuyordu. Çizgi film dikkatlerini çekti. Diğer kırsal mahallelerde de devamı olmasını çok isteriz. Biz de elimizden geldiği kadar destek oluruz” dedi.

KIRSAL BÖLGELERDE GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Engelli Hizmetleri Birim Sorumlusu Çağla Yücel ise şunları söyledi: “Yaz aylarında okullarımızda çok sayıda etkinlik düzenliyorduk. Ama ilçelerimizin kırsal mahallelerinde yaşayarak şehir merkezine gelemediği için sinemaya gidememiş çok sayıda engelli çocuğumuzun olduğunu gördük. Öğrencilerimiz bu öğrencilerimizi tespit ettik. Evde Sinema Projesi’ni hazırladık. Projenin startını da Vezirköprü Alanşeyhi Mahallesi’nde verdik. Emekli bir vatandaşımızın evinde çocuklarımızı bir araya getirerek onlara bir sinema ortamı oluşturmaya ve bu keyfi tattırmaya çalıştık. Onlara projeksiyonda çizgi film izlettik. Sinema ambiyansını oluşturmak için de meyve suyu ve patlamış mısır ikram ettik. Onlar da biz de çok mutlu olduk.”

 

0 Yorum

Yorum Yap