SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 20:48
Büyükşehir’den Kavak’a büyük yatırım Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Kavak ilçesinde son 4,5 yılda yapılan bugünkü bedelle 750 milyon lira değerindeki yol, su ve altyapı yatırımları hizmete alınırken inşa edilecek Küçük Sanayi Sitesi’nin ise temeli atıldı.  Düzenlenen törende konuşan Eski Ticaret Bakanı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş, Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesinin yaklaşık yüzde 70’lik kısmını yatırıma ayırmasına dikkat çekerek “Yani 100 liralık bütçesinin 70 lirası ile yatırım yapıyor. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise “Siyasette bu güne kadar, kurucu il başkanlığından bu yana elhamdülillah söz verip de yerine getiremediğimiz hiçbir şey olmadı. Rabbim bize bunu yaşattı” diye konuştu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin dört bir yanında önemli çalışmalar hayata geçirilirken Kavak ilçesinde de son 4.5 yılda dev bütçeli su ve yol projeleri gerçekleştirildi. Bunun yanında ilçede yeni yatırımlar yapılmaya devam ediyor. Bu kapsamda düzenlenen törenle 4,5 yılda yapılan yol, su ve altyapı yatırımları hizmete alınırken yapılacak Küçük Sanayi Sitesi’nin ise temeli atıldı. 

311 BİN METRE YOL ÇALIŞMASI YAPILDI


Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı ekiplerince Kavak ilçesinde 4,5 yılda 91 mahallede 283 bin metre sathi kaplama, 21 bin metre beton yol ve 7 bin metre sıcak asfalt olmak üzere toplam 311 bin metre yol çalışması gerçekleştirildi. 25 bin metre yol genişletme çalışması yapılarak vatandaşlara geniş, konforlu, güvenli ve ömürlük yollar inşa edildi.

40 MAHALLENİN SU PROBLEMİ SON BULDU

Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ) tarafından ise ilçede 4,5 yılda 5 bin 500 metre kanalizasyon hattı, 2 bin 500 metre yağmursuyu hattı döşendi. Günlük 6 bin metreküp atık su arıtma kapasitesine sahip Kavak İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi ilçeye kazandırıldı. 40 mahallenin içme suyu problemi ortadan kaldırıldı. Bu kapsamda 190 bin metre içme suyu boru hattı döşendi. 27 adet içme suyu deposu, 4 adet sondaj kuyusu ve 9 adet terfi merkezi yapıldı. Kavak İçme Suyu Arıtma Tesisi’ nin kapasitesi artırılarak 2 katına çıkarıldı.

 

50 DÜKKAN YER ALACAK


İnşa edilecek Küçük Sanayi Sitesi ise yaklaşık 26 bin 300 metrekare alan içerisinde 50 adet dükkandan oluşacak. Toplam inşaat alanı yaklaşık 7 bin 75 metrekare olacak projede dükkanlar 1 kat olmakla beraber içerisinde birde ofis ve wc kısımlarının bulunduğu 1 adet asma kat yer alacak. 1 dükkan zemin kat 127 metrekare, asma kat 27 metrekare olmak üzere toplam 154 metrekare alana sahip olacak.


Bugün düzenlenen Küçük Sanayi Sitesi Temel Atma, yol su ve altyapı yatırımları hizmete alma töreni Küçük Sanayi Sitesi sahasında gerçekleştirildi. Törene Eski Ticaret Bakanı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş, Vali Orhan Tavlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kavak İlçe Kaymakamı Erdem Karanfil, Kavak İlçe Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, AK Parti İl Başkanı Mehmet Köse, İlçe Belediye Başkanları, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
 


‘BÜYÜK HİZMETLER YAPILIYOR’


Törende konuşma yapan Vali Orhan Tavlı, “Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın himayelerinde, Milletvekillerimizin, Büyükşehir Belediye Başkanımızın çalışmalarıyla Kavak’ta altyapıdan üst yapıya büyük hizmetler yapılmakta. Emeği geçenlere şükranlarımızı ifade etmek istiyorum. Küçük Sanayi Sitemizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

 

BÜYÜKŞEHİR’E ÖVGÜ


Eski Ticaret Bakanı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, AK Parti Samsun Milletvekili Mehmet Muş, konuşmasında Büyükşehir Belediyesi’nin tek başına ilçeye 750 milyon liralık bir yatırım yaptığına dikkat çekerek “Bu çok büyük önemli bir yatırım. Büyükşehir Belediyemizi tebrik ediyorum. Bir işin ilk olarak finansmanını yönetmeniz lazım, ikinci olarak projelendirmeniz lazım, üçüncü olarak ise onu bitirip hayata geçirmeniz lazım. Bunlardan bir tanesini yapmazsanız yatırımı yapamıyorsunuz. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin makine parkı büyükşehirler arasında sayılı bir noktaya gelmiş vaziyette. Benim baktığım rakamlarda bütçesinin yüzde 70’e yakınını yatırıma ayırdığını görüyoruz. Samsun’un şöyle bir özelliği var kendi ekipmanı ve kendi çalışanlarıyla pek çok iş yaptığı için bunlar yatırım bütçesinde işçi maliyeti olarak gözüküyor. Aslında bunu da aldığınız zaman yatırım bütçesi hemen yüzde 71’lerin üzerine çıkıyor. Dolayısıyla bir bütçenin içerisinde yüzde 70-75 yatırım çok büyük bir şeydir. Yani 100 liralık bütçesinin 70 lirası ile yatırım yapıyor. Bilanço yönetimi çok önemli bir konu. Bu noktada Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum” diyerek sözlerine şöyle devam etti:“Büyükşehir Belediyemizin borçluluk oranı ise yüzde 30. Avrupa’nın borçluluk oranı biliyorsunuz yüzde 90’larda. Samsun Büyükşehir Belediyesi ise yüzde 30. Avrupa’dan bile iyisiniz siz. Borcunun gelire oranı yüzde 30 olunca çok daha büyük bir kısmını yatırıma aktarabiliyor. Ayrıca Aralık ayı içerisinde Bölge Adli Tıp Samsun’da olacak. Onun temelini atacağız. İnşaatı 2-2,5 yıl sürebilir. O hizmete alınana kadar Büyükşehir Belediyesi yaklaşık 70 milyonluk bir yatırımla çelik konstrüksiyondan bir yer yapıyor bize. Şubatta bitirilecek. Büyükşehir Belediyemiz telim eder etmez hemen faaliyete geçirilecek. Ana bina yapılana kadar Büyükşehir Belediyemizin yaptığı yerlerde vatandaşlarımız bu hizmeti almaya başlayacaklar. Birlikten kuvvet doğar. Birlikten kuvvet doğduğu zaman şehir çok daha fazla mesafe alır. Başlayıp da bitiremeyeceğimiz hiçbir iş yol yeter ki inanç, gayret olsun.”


‘SÖZ VERİP DE YERİNE GETİREMEDİĞİMİZ HİÇ BİR ŞEY OLMADI’


İlçede gerçekleştirilen çalışmalarla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “4,5 yılda Kavak ilçemizde bugünkü değerle 750 milyon liralık yol, su, altyapı ile ilgili imalatı gerçekleştirdik. Rabbim bize bunu nasip etti. Sanayi şehrine ciddi destek olacak Küçük Sanayi Sitesi yıllardır bir ihtiyaçtı. Samsun’un en modern sanayi sitelerinden birisini Kavak’ta sanayi esnafımızın hizmetine sunacağız. Görevimizde 5’inci yılı tamamlıyoruz. Elhamdülillah seçim döneminde verdiğimiz bütün sözleri tamamlamayı Rabbim bize nasip etti. Siyasette bu güne kadar, kurucu il başkanlığından bu yana elhamdülillah söz verip de yerine getiremediğimiz hiçbir şey olmadı. Rabbim bize bunu yaşattı. Çok güzel verimli çalışmalara imza attık. Samsun enerjisini müthiş bir şekilde geleceğe odakladı. Bu hizmetler tüm halkımıza hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.


‘ESER VE HİZMET SİYASETİ’

Törende konuşma yapan AK Parti Samsun İl Başkanı Mehmet Köse ise “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. Halka hizmeti hakka hizmet düsturuyla hareket eden bir siyasi hareketiz. Topyekûn eser ve hizmet siyasetiyle 21 yılda Türkiye’yi 5 kat büyütmüş, merkezi hükümetiyle yerel yönetimleriyle damga vurmuş bir siyasi hareketin temsilcileriyiz. Büyükşehir Belediye Başkanımızın eser ve hizmet siyasetine katkılarından dolayı şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

 

KAVAK’TA TARİHİ GÜN


Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, konuşmasında Kavak’ta tarihi bir gün yaşandığını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Organize Sanayi Bölgemiz çok ciddi açılım içerisinde. Şuan 41 fabrikamız orada faaliyet gösteriyor. Çok büyük bir sanayi kenti olan ilçemizde 35-40 yıldır beklenen küçük sanayi sitesi sıkıntısını hamdolsun Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir, sayesinde inşallah çözmüş olacağız. Kendilerine şahsım ve tüm hemşerilerim adına teşekkür ediyorum. Hayırlı uğurlu olsun.” Konuşmaların ardından protokol üyeleri sahnede hazırlanan stanttaki butonlara basarak yapılan yol, su altyapı yatırımlar hizmete alınırken Küçük Sanayi Sitesi’nin de temeli atıldı.

0 Yorum

Yorum Yap