SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 01:17
29 Ekim Dragon Bot Şampiyonası’nda yarışacaklar Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun Büyükşehir Belediyesi Anakent Spor Kulübü Yaz Spor Okulu’nda Kano eğitimi alan 30 öğrenci, Türkiye’de ilk kez 500 metre yarışının düzenleneceği 29 Ekim Dragon Bot Şampiyonası’na hazırlanıyor. Samsun’un ev sahipliğinde gerçekleşecek şampiyonada öğrenciler, yaşça büyük profesyonel sporcularla yarışacak. 

HER TÜRLÜ DESTEK VERİLİYOR

Çocukları ve gençleri akıllı cihaz teknolojilerinin esaretinden, sporla kurtararak sağlıklı, güçlü ve sosyal bireyler olmalarını arzulayan Samsun Büyükşehir Belediyesi, yaz spor okullarına büyük önem veriyor. Bu yıl Futbol, Basketbol, Voleybol, Eskrim, Badminton, Güreş, Boks, Halter, Tekvando, Kick boks, Atletizm, Kano ve Yelken branşlarında açılarak her türlü desteğin ve konforun ücretsiz sağlandığı kurslara 7-16 yaşta binin üzerinde öğrenci katılıyor.

YAZI SPORLA DEĞERLENDİRİYORLAR

Belediyenin Anakent Spor Kulübü bünyesinde açılan yaz spor okulunda 10-18 yaş arası öğrencilere Kano ve Dragon Bot eğitimi veriliyor. Yaz tatillerini Batı Park Su Sporları Tesisi’ ndeki eğitimlere katılarak değerlendiren 30 öğrenci, teorik bilgilendirmelerin ardından suyla buluşuyor. Yoğun efor sarf etmelerine rağmen antrenmanlarda stres atarak motivasyonlarını yükselten gençler, fiziklerini de güçlendiriyor.

ŞAMPİYONAYA HAZIRLANIYORLAR

Geçen yıl 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Samsun’da Büyükşehir Belediyesinin düzenlediği Dragon Bot Şampiyonası’nda 36 takım arasında ikincilik elde eden genç dragon botçular, şimdi de Cumhuriyet’in 100 yılı anısına Samsun’un ev sahipliğinde yapılacak 29 Ekim Dragon Bot Şampiyonası’nda mücadele edecek. Yaşı büyük sporcularla yarışacak Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Gençler Dragon Bot Takımı, şampiyonluğu hedefliyor. Haftanın 3 günü tesislere gelen öğrenciler, güne fizik kondisyon hareketleriyle başlıyor. Amazon Kanalı’nda kanolarıyla alıştırma yaptıktan sonra da 1 davulcu ve 16 kürekçiden oluşan takım, antrenörleri eşliğinde çalışıyor.

TÜRKİYE’DE İLK KEZ DÜZENLENECEK

29 Ekim Dragon Bot Şampiyonası ilgili bilgi veren Anakent Su Sporları Kano ve Dragon Bot Antrenörü Zafer Benli, hazırlıkların tüm hızıyla sürdüğünü söyledi. Benli, “Bu yıl Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlayacağız. Bu sebeple şehrimizde 29 Ekim’e özel Dragon Bot Şampiyonası düzenleyeceğiz. Türkiye’de ilk kez 200 metre ve 500 metre yarışının yapılacağı şampiyonanın hazırlıklarını sürdürüyoruz. Ülkemizin iyi bütün takımlarını şehrimize getirmeye çalışıyoruz. 2014 yılından beri hiç yenilmeyerek şampiyonluğu bırakmayan Dragon Bot Takımı olarak bu yarışmada da mücadele edeceğiz. Buna ilaveten gençlerden de bir takım oluşturuyoruz. Hedefe kilitlenerek antrenmanlarına devam eden genç takımımızın iyi bir derece yapacağına inanıyorum.” açıklamasında bulundu.  

BAŞKAN DEMİR’E DESTEK TEŞEKKÜR

Dragon Bot Takımı’nın daha büyük başarılara imza atması için alt yapıyı gençlerle yenilediklerini ifade eden antrenör Zafer Benli, “Yaz spor okulları kapsamında her yıl öğrencilerimize yönelik kona ve dragon bot kursu düzenliyoruz. Bu eğitimlerimizle yaz aylarında çocuklarımızı teknolojiden uzaklaştırarak sporla ilgilenmelerini kolaylaştırıyoruz.  Kurslarda daha önce birbirlerine selam bile veremeyen çocuklarımızı kaynaştırıp aralarında kardeşlik bağı kurduruyoruz. Suya temas ettirerek kendini özgür ve mücadeleci hissetmelerini sağlıyor, takım ruhu oluşturarak birlikte nasıl başarılı olabileceklerini öğretiyoruz. Genç sporcular yetiştiriyoruz. Yarışmalarda da performanslarını takip ediyoruz. Yaz kursu bitse dahi eğitimlerimiz ve antrenmanlarımız devam edecek. Bize verdikleri desteklerden dolayı büyükşehir belediye başkanımız Mustafa Demir’e çok teşekkür ederim.” Dedi.

ÇOK MUTLULAR

Kurslar sayesinde Kano ve Dragon Botu çok sevdiğini ifade eden Ticaret ve Sanayi Odası Ortaokulu 7. Sınıf öğrencisi Batın Işkın, “Yaz aylarını boş geçireceğime spor yapmayı tercih ediyorum. Burada hocamız bize çok eğlenceli aktiviteler yaptırıyor. Suyun üzerinde kano sporu yapmak gerçekten çok keyifli. Kanoyu bırakmayı düşünmüyorum. Dragon Bot’ ta da yarışlara katılıyoruz. Takım olarak kendimizi geliştiriyoruz. Burada olmaktan mutluyum.” diye konuştu.

KENDİSİNİ GELİŞTİRİYOR

6. sınıf öğrencisi Armin Selçuk, “Denizi ve suyla oynamayı çok seviyorum. Tesisi gelip geçerken görüyordum. Merak edip geldim ve kanoya başladım. 6 yıldır kano sporu yapıyorum. Eğitimimiz çok güzel. Her şey mükemmel. Kano’ da nasıl kürek çekeceğimi ve yön vereceğimi öğreniyorum. İleriye dönük de kendimi geliştirmek istiyorum. Dragon Bot’ ta da davulcu olmak beni farklı hissettiriyor.” şeklinde konuştu.

ÖĞRENCİLERE TAVSİYE ETTİ

Mersin’de öğrenim gören 8. sınıf öğrencisi Tuğra Öğüt ise “Yazın ailemle Samsun’a geliyoruz.  Kano her yönüyle çok eğlenceli ve herkesin yapması gereken bir spor. Bu sene de yaz tatilimi kano eğitimi alarak geçiriyorum. Kanoyu seçmemin sebebi hem deniz sporlarını seviyorum hem de tek başıma yapabileceğim bir spor. Çok zevkli. Yorucu ama sonra alışıyorsunuz. Hocalarımızdan da arkadaşlarımdan da çok memnunum. Herkese tavsiye ediyorum.” İfadelerini kullandı.

0 Yorum

Yorum Yap