• Samsun
  • Son Güncelleme 13:22
Vaka artışına ‘Bayram’ ziyareti etkisi Görseli
SAĞLIK

Vaka artışına ‘Bayram’ ziyaretlerinin neden olduğunu dile getiren Prof.Dr. Şevket Özkaya, “Bayram tatili maalesef biraz acı tecrübe ile bitti” dedi.

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Koronavirüs ülke genelinde tekrardan tırmanışa geçti. Birçok uzman vakaların artmasında Kurban Bayramı'nda akraba ziyaretlerinin etkisini olduğunu belirtti. VM Medical Park Samsun Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, son 2 ayda ciddi anlamda pozitiflik sayısında artış olduğuna dikkat çekti.

4. dalgayı beklediklerinin altını çizen Özkaya, "Bayram tatili maalesef biraz acı tecrübe ile bitti. 2 yıldır hiç bir araya gelmemiş aileler bir araya geldi ve ciddi vakalarda patlama oldu. Bunun nedeni insanların kontrollü sosyal hayatlarına devam etmemesidir" dedi.


Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya

"Delta varyantı kapanmayı getirmeyecek ama iş gücünü arttıracak"

Delta varyantının karantina süresinin kimi zaman 20 günü bulduğunu ifade eden Prof.Dr.Özkaya, "Diğer bir nokta ise herkesin merak ettiği kapanmalar gelecek mi sorusu. Vaka sayıları artacak ama şu an kapanmayı beklemiyoruz. Hastanelerde yer sorunumuz, yatak sorunumuz yok. Hastanelerde yığılma olmadığı sürece vaka sayıları ne kadar artarsa artsın kapanmayı beklemiyoruz.

 Görseli İlk doz aşısını yaptırmayanların sayısı 22 milyon 344 bin 407'ye indi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede birinci doz aşısını olmayanların sayısının 22 milyon 344 bin 407'ye düştüğünü açıkladı.

2. ve 3. dalgada olmayan şu an olan ise tabii ki aşı farkı. 2. ve 3. dalgada toplumumuz henüz aşılanmadığı için ciddi anlamda hastanelerde yığılma vardı. Yatak sayılarında sıkıntılar vardı. Şu an ciddi şekilde hasta sayısında belirgin azalma var. Ölen sayısı az. 4. dalgayı bekliyoruz ama 4. dalgada hastaneye yatışlarda ciddi hasta sayısı az olduğu için kapanma ve yasakların gelmesini beklemiyoruz.

Delta veya delta plus varyantlarının bize götürüsü ciddi anlamda iş gücü kaybı olacak. Artık ülkemizde delta varyantı hakim oluyor. Delta varyantında karantina süresi 14 gün hatta 20 güne kadar uzayacak. Bu ciddi anlamda iş gücü kaybı demek. İnsanlar hem ekonomik hem psikolojik olarak bu durumdan etkilenecek. Toplumumuz duyarlıkla aşı olmalarını istiyoruz" diye konuştu.

Yorum Yap