SON DAKİKA HABERLERİ
 • Samsun
 • Son Güncelleme 14:21
Şehir Hastanesi inşaatının yüzde 16’sı tamamlandı Görseli
SAĞLIK

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Şehir Hastanesi inşaatı hızla yükseliyor. Samsun’un Canik ilçesinde yapımı süren hastane 2023’te tamamlanacak.

Şehir Hastanesi, Karadeniz Bölgesi’nin en büyük sağlık yatırımlarından biri olacak. Canik ilçesinde 2020’de yapımına başlanan Samsun Şehir Hastanesi’nin yüzde 16’sı tamamlandı.

Samsun Şehir Hastanesi

900 yataklı hastane

1 milyar 69 milyon TL’lik 900 yataklı Samsun Şehir Hastanesi’nde genel tedavi üniteleri dışında onkoloji hastanesi, son teknoloji tetkik cihazlarıyla donatılmış bir nükleer tıp merkezi, kalp damar cerrahi ve göğüs merkezi, genetik hastalıkların tedavi sürecinin yönetileceği genetik hastalıklar merkezi, üreme yardımcı tedavi merkezi, organ ve doku nakli merkezi, inme merkezi, yanık merkezi, 40 ameliyathane ve 1 hibrit ameliyathaneyi de bulunduracak.

234 bin 371 metrekare arsa alanı ve 68 bin 990 m2 oturum alanı olan hastanenin 2023 yılı içerisinde bitirilmesi hedefleniyor.

Samsun Şehir Hastanesi
Şehir Hastanesi 900 yataklı olarak 2023'te hizmete girecek.

Bölgeye ve sağlık turizmine büyük hareketlilik getirecek

Günlük 40 bin kişiden fazla insanın girip çıkabileceği 310 bin metrekare kapalı alana sahip olacak hastanede, ameliyathane sayısının, yoğun bakım ünitelerinin fazlalığı, nitelikli hasta odaları, nitelikli birimleri ve her türlü tıbbi ekipmanın işlevsel halde olması nedeniyle bölge için çok büyük bir kazanım olacak.

12 bin kişinin 3 vardiyada çalışabileceği hastanenin tamamlandıktan sonra bölgeye ve sağlık turizmine büyük hareketlilik getirmesi bekleniyor.

"2023'ün Ocak ayında binanın teslim alınmasını planlıyoruz"

İnşaatı devam eden hastane ile ilgili bilgi veren Samsun Kamu Hastaneleri Başkanı Uzm. Dr. Hüseyin Yalçın Büyükkarabacak, "Samsun Şehir Hastanesi 900 yatak olarak bölgemize hizmet etmek için planlanmış bir hastanemizdir. 900 yatağın 200'ü yoğun bakım yatağı şeklinde, geriye kalan 700'ü de normal hasta servisleri olmak üzere dizayn edilecek" dedi.

Samsun Şehir Hastanesinde 1'i hibrit 40 ameliyathane bulunacağı bilgisini veren Büyükkarabacak, şunları söyledi :

Samsun Şehir Hastanesi
Samsun Kamu Hastaneleri Başkanı Uzm. Dr. Hüseyin Yalçın Büyükkarabacak (Fotoğrafta)

"Hastanemizin Samsun ve bölgeye bu kapasiteyle hizmet edeceğini, en iyi hizmeti sunacağını düşünüyoruz. Zaten Samsun'un sloganı 'Sağlık şehri Samsun.' Bu sağlık tesisi ile birlikte bölge insanımıza daha nitelikli, daha üst düzey hizmetler sunacağımızı düşünüyoruz.

2020 yılı Aralık ayında inşaatı başlamıştı. Şu anda inşaatımızın yaklaşık yüzde 16'sı tamamlandı. Kısmet olursa, süre uzatmaları olmaz ise 2023'ün Ocak ayında binanın teslim alınmasını planlıyoruz.

Şu anda biz de hazırlıklarımızı yapmaya başladık. Hızlı bir şekilde bina teslimiyle birlikte tefrişatını yapacağız. En hızlı şekilde ilimize ve bölgemize hizmet edecek."

"Öz kaynaklarımızla yapılan şehir hastanelerimiz olacak"

Hastanenin istihdama ciddi katkı yapacağını belirten Dr. Büyükkarabacak, "Cumhurbaşkanımızın emirleriyle, Sağlık Bakanlığımızın desteğiyle bu proje hayata geçiyor. Bu projelerimizin farkı, bunlar öz kaynaklarımızla yapılan şehir hastanelerimiz olacak.

Burada Yap-İşlet-Devret modeli kullanılmıyor, Sağlık Bakanlığımızın öz kaynağı ile inşaatımız yapılıyor. Bitiminde de yine bakanlığımız öz kaynaklarıyla tefrişatı yapılaraktan hizmete açılacak.

Tabii, bu hastanemizin bölge için başka avantajları da olacak. Şu anda bile inşaattan dolayı istihdama ciddi katkıları var. Bina tamamlandıktan sonra da personel ihtiyacı noktasında da istihdama ciddi katkıları bulunacak" şeklinde konuştu.

5 Yorum

 • kkkk lll Görseli

  kkkk lll, 01.01.2022 17:22

  hayırlı olsun

 • Nazlı Yılmaz Görseli

  Nazlı Yılmaz, 01.01.2022 12:54

  Hayırlısı olsun

 • Cemalettin Türkseven Görseli

  Cemalettin Türkseven, 01.01.2022 12:53

  Emeği gçenlerden Allah razı olsun

 • Mustafa Kurt Görseli

  Mustafa Kurt, 01.01.2022 12:53

  Samsun'un bölgenin ihtiyacını karşılayacak büyük bir yatırım. Sağlık sektörüne olan ihtiyaç yaşadığımız bu süreçte giderek daha da artacaktır.

 • Ahmet Selman Görseli

  Ahmet Selman, 01.01.2022 12:51

  Samsun'a kesinlikle değer katacaktır

Yorum Yap