• Samsun
  • Son Güncelleme 09:24
Samsun’da Kovid-19 vakaları bayramdan sonra yüzde 100 arttı Görseli
SAĞLIK

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “15 gün önce günlük 50 pozitif vaka görülen ilimizde, şu an günlük 1500’ün üzerinde bir vakayla karşı karşıyayız. Sadece bayram sonrası 5 günlük dönemde vaka sayımız yüzde 100’e varan bir oranla arttı” dedi.

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, ‘İl Pandemi Değerlendirme Toplantısı’ sonrası bilgi verdi.

Oruç, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın da belirttiği gibi son dönemde hem Türkiye’de hem de dünyada koronavirüs vaka sayılarında hızlı bir artış olduğunun görüldüğünü belirterek “Maalesef bu hızlı artışın etkilerini ilimizde de güçlü bir şekilde hissetmeye başladık. 15 gün önce günlük 50 pozitif vaka görülen ilimizde, şu an günlük 1500’ün üzerinde bir vakayla karşı karşıyayız. Sadece bayram sonrası 5 günlük dönemde vaka sayımız yüzde 100’e varan bir oranla arttı. Bu artış karşısında bizi teselli eden tek nokta, vaka sayılarındaki artışın henüz aynı oranda hastane yatışlarımıza yansımamış olması. İl olarak hasta yatışı noktasında, kritik eşiğin uzağındayız ve uzağında da kalmamız gerekiyor” diyerek sözlerine şöyle devam etti:“Hastalıkla aramızdaki bu mesafeyi korumamızın tek yolu da, maske mesafe kurallarına yeniden özen gösterip, hatırlatma dozlarımızı yaptırmamızdan geçiyor.

Özellikle 50 yaş üstü ve 12 yaş üstü kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımız virüse karşı daha büyük bir risk altındalar. Bu gruptaki vatandaşlarımızın hastalıkla temas etmeleri halinde hastane yatışıyla sonlanabilecek bir durumla karşılaşabileceklerini unutmayarak; hatırlatma dozlarını yaptırmaları ve kalabalık ortamlarda maske kullanımına özen göstermeleri büyük önem arz ediyor.”
 

Şu an itibariyle hatırlatma dozu zamanı gelen vatandaşların aşılarını tüm kamu, özel hastanelerde, aile sağlığı merkezlerinde ve ilçe sağlık müdürlüklerinde yaptırabildiğini dile getiren Oruç, “Elimizde yeterli miktarda aşımız mevcut. Bakanlığımız tarafında da düzenli olarak ilimize aşı gönderiliyor. Aşı noktasında herhangi bir sıkıntımız yok.

Aşı uygulama ekiplerimiz tarafından günlük ortalama 5 bin civarı aşı yapılıyor. Ancak randevu doluluk oranımız maalesef %30’lar civarında kalıyor. Covide yeniden dur demek ve vakaların hastane yatışına dönüşmemesi için bu rakamları ivedilikle artırmalıyız.

Bu nedenle lüften, son aşı dozunun üzerinden 6 ay geçmiş, son 2 iki ay içinde Covid-19’a yakalanmamış iseniz ve Hayat Eve Sığar Uygulaması ya da E Nabız üzerinde aşı hakkınız tanımlanmışsa, hiç vakit kaybetmeden aşınızı yaptırın.

Ekiplerimiz hazır, koronayı bir kez daha kontrol altına almak için sizlerin aşınızı yaptırarak destek olmanızı bekliyor. Sizde, bize destek olun, aşınızı ertelemeden yaptırın; gerekli durumlarda mutlaka maske kullanımına özen gösterin hem kendinizi hem sevdiklerinizi Covid-19’dan koruyun” dedi.

Yorum Yap