• Samsun
  • Son Güncelleme 12:01
TEKNOFEST Ankara’da Samsun standına büyük İlgi Görseli
ETKİNLİKLER

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Havacılık, uzay ve teknoloji tutkunlarını bir araya getiren ayakları yere basmayan festival TEKNOFEST  Ankara, coşkuyla devam ediyor. Festival alanındaki Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin standına büyük ilgi gösteren çocuklarla bir araya gelen AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, “Büyükşehir belediyemiz, etkinlik alanı içerisinde 4 farklı noktadaki stantlarıyla çok güzel organizasyonlar gerçekleştiriyor. Misafirlerini de en iyi şekilde ağırlıyor. Dolayısıyla tüm ziyaretçilerimize belediyemizin stantlarını görmelerini tavsiye ediyorum” dedi.

DÜNYA’NIN EN BÜYÜĞÜ

Ankara Etimesgut Hava Limanı’nda Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iş birliği ile gerçekleşen Dünya’nın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST, ikinci gününde yoğun ilgili görüyor. Türk Yıldızları’nın uçak gösterisi yanında Dı̇key Rüzgar Tünelı̇, İklı̇m Tünelı̇, Güneş Gözlemı̇, Planetaryum, Uzay Temalı Çocuk Parkı, Sı̇mülasyon Deneyı̇m Alanları, Paydaş-Sponsor-Katılımcı Stant Aktı̇̇telerı̇, Kara ve Hava Araçları Sergı̇̇, Sıcak Hava Balonu ve Pedallı Uçuş gibi çok sayıda etkinliğe sahne olan festivalde çocuklar ve gençler, milli teknoloji hamlesi kapsamında üretilen uçaklara dokunarak yarışmaya katılan projeleri inceliyor.

BÜYÜKŞEHİR STANDINI ZİYARET ETTİ

Festivalde Samsun Büyükşehir Belediyesi standını yoğun ilgi görürken standı, festivalin 2.gününde AK Parti Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Ömer Urhal, Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal da ziyaret etti. Stantta çocuk ve gençlerle sohbet ederek hatıra fotoğrafı çektiren Karaaslan, festivalle ilgili değerlendirme yaptı.

TÜRKİYE’NİN ADRESİ ‘TEKNOFEST’

TEKNOFEST’in Türkiye’de önemli bir farkındalık oluşturarak çocukların, gençlerin ve ailelerin buluşma noktası haline geldiğini ifade eden Çiğdem Karaaslan, “Geçen sene bu coşkuyu Türkiye’nin kalbinin altığı şehrimiz Samsun’da yaşıyorduk. TEKNOFEST Karadeniz, gerçekten muhteşem geçmişti. Şimdi de Ankara’dayız. Rakamlar açıklandı mı bilmiyorum ama yine büyük coşku ve yüksek katılım var. Proje başvuru sayısının 1 milyonu bulduğu bir etkinlikten söz ediyoruz. Dolayısıyla Ankara’da müthiş bir atmosfer var. İnşallah seneye daha da nitelik ve sayısal olarak büyümüş TEKNOFEST kuşağı ile Türkiye’nin milli teknoloji hamleleri devam edecek.” diye konuştu. 

HER ŞEY HAYALLE BAŞLAR

TEKNOFEST’i bir hayalin gerçekleşme hikayesi olarak tanımlayan Karaaslan, “Sayın Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi her şey hayal etmekle başlar. Festivalde rahmetli Özdemir Bayraktar’ın mirasını yücelterek daha da yukarılara taşıyan sayın Selçuk Bayraktar ile Haluk Bayraktar’ın, babalarının mirasını nerelere taşıdıklarını görüyoruz. Belki ilk başta hedef, ülkemizin en ücra köşesindeki çocuklara ulaşılarak hayallerini gerçeğe dönüştürmelerine yardımcı olmaktı. Şimdi o çocuklar teknoloji projeleri üretip, gelip yarışmalara katılıyor, uçaklara dokunuyor, diğer projeleri inceliyor. Projeleri ve üretimleri görünce yeni hayaller kuruyorlar. Bayraktar ailesinin gerçekleştirdiği hedef ve ruh buydu. Cumhurbaşkanımızın da çok büyük katkılarıyla ülkemizin 4 yanındaki milli teknoloji hamlemiz, artık sanayide ve üretimde hayal olmaktan çıkıp gerçeğe dönüştü. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü olan 2023 yılında gelecek yüzyılı hayal ediyoruz. Gelecek yüzyıl, bizlere bu kapsayıcılığı, kuşatıcılığı ve vizyonu hayal ettiriyor. O yüzden burada olmaktan hakikaten çok mutluyum.” şeklinde konuştu.

ÇOCUKLARDAN SAMSUN STANDINA YOĞUN İLGİ

Festivalde Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin organizasyonuna ayrı bir parantez açan Genel Başkan Yardımcısı Karaaslan, “Geçen yıl büyük bir başarı sağlayarak TEKNOFEST Karadeniz’e ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediyemiz, buradaki etkinlik alanı içerisinde de 4 farklı noktadaki stantlar kurmuş. Çok güzel organizasyonlar ve etkinlikler gerçekleştiriyor. Misafirlerini de en iyi şekilde ağırlıyor. Zaten çocuklar ve gençlerin ilgisi de bunu gösteriyor. Festival alanına gelen tüm ziyaretçilerimizi Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin standına davet ediyorum.“ ifadelerini kullandı.

0 Yorum

Yorum Yap