• Samsun
  • Son Güncelleme 20:21
EYT ve 3600 Ek Gösterge açıklaması Görseli
EKONOMİ

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

EYT ve 3600 Ek Gösterge konusunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıklama yaptı.

EYT ve 3600 Ek Gösterge ile ilgili yeni açıklama geldi. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren asgari ücret, EYT ve 3600 Ek Gösterge hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıklamalarda bulundu.

Bakan Bilgin, asgari ücret için kamuoyu araştırması yapılacağını belirterek, aralık ayı öncesinde anket çalışmasının ellerinde olacağını belirtti. Bilgin araştırma sonucunun açıklanacağını da söyledi.

Milyonlarca çalışan asgari ücrette yaşanacak artış oranının belli olmasını beklerken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin de konuyla ilgili değerlendirmelerine devam ediyor.

Bakan Bilgin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Vedat Bilgin
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin

3600 Ek Gösterge ve EYT

Bakan Bilgin, emeklilikte yaşa takılanlar, 3600 ek gösterge ve asgari ücret konusunda çalışmalarının olduğunu belirterek, "Karar aşamasına gelince paylaşırız. Önümüzde olan konuların başında asgari ücret geliyor. Diğer bakanlıklarla ve kurumlarla bir araya gelip paylaşacağız. Kapsamlı bir çalışma yapıyoruz. Maliyetleri ve diğer detayları çalışıp diğer bakanlıklarla ve sendikalarla bir araya gelip görüşeceğiz" dedi.

Bakan Bilgin, 3'lü Danışma Kurulu'nun toplanması talimatı verdiğini ve önümüzdeki günlerde bu toplantının gerçekleştirileceğini belirtti. Bakan Bilgin, asgari ücret tespitine ilişkin kamuoyu araştırması yapıldığını belirterek, bu kapsamda çalışan sayısına göre işverenler, profesyonel yöneticiler, çalışan işçiler ve asgari ücret dışında maaşla çalışan kişilerle anketler yapılacağını anlattı.

2 bin 500 kişiyle anket yapılacağını söyleyen Bilgin, "Bu çalışma üniversiteler aracılığı ile yürütülüyor. Asgari ücret için bir hedef var, çalışma sürüyor. Aralıkta komisyon toplanacak. Anket çalışmasına ilişkin de kamuoyuna bilgi verilecek. Hangi meslek gurubu ne bekliyor, hayat standartları neler, ücret durumları nasıl tüm bu beklenti ve detaylar araştırmada var" diye konuştu.

Yorum Yap