• Samsun
  • Son Güncelleme 19:29
Bayram İkramiyesine Zam Yapılacak Mı? Görseli
EKONOMİ

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Bakan Bilgin’den Emekli İkramiyesi Açıklaması

'Emeklilerin bayram ikramiyesinde artış olacak mı?' merak edilen sorunun yanıtını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin açıkladı.

Bayram İkramiyesine Zam Yapılacak Mı?

Bu konuda henüz bir kararımız yok. İkramiye bin 100 lira olarak 28 veya 29 Nisan'da ödenecek. Ödeme tutarı her zaman değerlendirilebilir. Sayın Cumhurbaşkanımızın gündeme getirebileceği şeyler olabilir.  Tüm dünyanın gündeminde enflasyonu yok etme amacı varken, hiper enflasyon tehlikesini çağrıştıracak söylemleri doğru bulmuyorum.

Asgari Ücret Artışı Hakkında

Asgari ücrete Temmuz zammı diye bir gündemimiz yok. Çok şükür Türkiye programını kontrol altında yürütüyor. Türkiye başaracaktır. Türkiye ihracata dayalı büyüyor. Türkiye sanayi üretimine bağlı büyüyor. Türkiye'nin büyümesi reel olarak sağlam temellere dayanıyor. Biz ekonomik programımızı başarıyla götürmek mecburiyetindeyiz. Toplu sözleşmeleri çok önemli garanti altına aldık. Sosyal temelleri olan ekonomi programını sürdürüyoruz.

Bakan Bilgin'den 3600 Ek Gösterge Açıklaması

Mevcut maaşa çok yansımıyor ama emeklilikte çok yararlı. Biz Mayıs'ta 3600 ek gösterge için nihai çalışmamızı bitiririz, Cumhurbaşkanımıza takdim ederiz. Bu yıl içinde tamamlarız, Meclis'in çalışma düzenine göre hangi zaman uygulamaya sokarsak bu yılın sonunda Meclis'ten çıkar diyebiliyorum.

Statüleri itibarıyla  Öğretmenlere 3600 vereceğiz. Dini görevlilere 3600 veriyorsak müftüyle farklılaştırmak lazım. Adalet duygusunu korumamız lazım.

Eyt Çalışmasında Son Durum

Bu tartışmaları bazen Meclis'te de yapıyoruz. Siyasetçilerin bu açıklamaları yapması doğal bir şey. Şu anda gündemimizde bu yok.

Sma Hastalarının İlaçları Hakkında

Devletin 8300 küsür ilaca yaptığı ödemeler var. Yeryüzünde bu kadar kapsamlı ödeme yapılan ülkelerden biriyiz. SMA, kanser ilaçları var. Bu ilaçlar ithaldir. Bunları biz ödüyoruz. Bu konuyu istismar eden gruplar var. Ne yapıyorlar, şöyle bir ilaç var 150 bin TL. Kök hücre tedavisi var diyorlar. Devlet bunların parasına bakmıyor. Tıp otoritelerince onaylanıp onaylanmamasına bakıyoruz. Çok pahalı ilaçların da parasını ödüyoruz. Hastalarımıza bilimsel olarak kanıtlanmış tüm desteği veriyoruz."

Yorum Yap