SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 02:36
300 bin lavanta toprakla buluşacak Görseli
TARIM

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

300 bin lavanta toprakla buluşacak

Samsun Büyükşehir Belediyesi, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğini yaygınlaştırıyor. Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) iş birliğiyle yürütülen proje kapsamında çalışmalarını sürdüren belediye, Canik, Ladik, İlkadım, Kavak ve Ondokuzmayıs ilçelerinde çiftçilere lavanta fidesi desteği verdi. Toplam 300 bin adet fide, 200 dekar alanda dikilecek.

Kırsal kalkınma yatırımlarıyla il genelinde tarımsal üretimi artırmaya devam eden Samsun Büyükşehir Belediyesi, çiftçileri desteklemeyi sürdürüyor. Son yıllarda yapılan çalışmalarla meyvecilik, sebzecilik ve hayvancılıkta önemli gelişme sağlayan büyükşehir belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, ekonomik değeri yüksek tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğine de büyük önem veriyor. İl genelinde doğadan en fazla defne toplanırken, yılda 25 ton taze salep yumrusunun ticareti yapılıyor. 

987 DEKAR ALANDA DİKİM YAPILDI

 ‘Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi’ kapsamında daha önce çiftçilere Arı Otu, Lavanta, Salep, Karabuğday, Kinoa, Kuşburnu, Sarımsak, Aronya, Sumak, Adaçayı, Nane, Ekinezya, Maviyemiş, Muşmula ve Zeytin fideleri dağıtan Büyükşehir Belediyesi, 987 dekar alanda dikim yapılmasını sağlamıştı.

300 BİN ADET LAVANTA FİDESİ DAĞITILDI

Tıbbi ve Aromatik Bitkilerde Hasat Kurutma ve İşleme Faaliyetlerinin Geliştirilmesi Projesi’nde de DOKAP ile birlikte hareket eden Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Canik, Ladik, İlkadım, Kavak ve Ondokuzmayıs ilçelerinde bitki çeşitliliğini artıracak. Bu amaçla daire başkanlığı, Kavak İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nde düzenlenen törende 15 çiftçiye 300 bin adet Lavanta fidesi verdi. Fideler, toplam 200 dekar alanda toprakla buluşturulacak.

SAMSUN’DA ÜRETİM ARTIYOR

Fide dağıtım törenine katılan Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Dr. Ali Korkmaz, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğinin önemine dikkat çekti. Korkmaz, “Dünya’da 20 bin civarında tıbbi bitki türünden 2 bininin ticareti yapılıyor. Türkiye’de ise doğadaki 10 bin bitki türünün 3 bin 500’ü endemik ve sadece 347’si kullanılıyor. Şehrimizde ise bu tür bitkilerin yetiştiriciliği artıyor. 2020-2022 yıllarında 314 dekar alanda Aronya, Sumak, Adaçayı, Nane, Ekinezya, Maviyemiş, Muşmula desteği ile birlikte İlimizde örnek teşkil edecek açıkta kurutma tesisi kurduk” diyerek, “2022-2023 yıllarında ise belediyemizin DOKAP ile birlikte yürüteceği ‘Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi’ ’kapsamında da 1 milyon 140 bin adet fide ve 35 bin adet fidan desteği ile toplam 1 milyon 175 bin adet fide ve fidan desteği sağlayacağız. Projeden 275 çiftçimiz faydalanacak olup 710 dekar alanda dikim yapılacak. Ayrıca protokolü imzalanan “Tıbbi ve Aromatik Bitkilerde Hasat Kurutma ve İşleme Faaliyetlerinin Geliştirilmesi Projesi” çalışmaları ise sürüyor” diye konuştu.

DESTEKLER SÜRECEK

Kırsal kalkınmayı desteklemek, katma değerli üretim yapısına geçişte bölge için stratejik olabilecek tıbbi ve aromatik bitki alanlarını yaygınlaştırmayı amaçladıklarının altını çizen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise “Yürüttüğümüz projelerle ayrıca çiftçi ile işleyici firmanın koordinasyonunun sağlanmasını, ürünün değerlendirilmesini ve bu yolla kırsal gelirin artırılmasını hedefliyoruz. Belirli ürün gruplarında Türkiye sıralamasında yer alan ürünlerimizin miktar ve kalitesinin artırılarak ihracat olanaklarının geliştirileceğini ön görüyoruz. Lavanta yetiştirecek çiftçilerimize desteklerimiz devam edecek. Şimdiden hayırlı olsun” dedi.

0 Yorum

Yorum Yap