• Samsun
  • Son Güncelleme 03:58
Dünya Türkiye'yi Konuşuyor Görseli
SİYASET

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Dünya Türkiye'yi Konuşuyor... Erdoğan'ın Her Sözü Manşet Oldu: 'En Muhtemel Barışçı'

Dünyanın gözü kulağı Ukrayna'nın Lviv kentinhdeydi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Lviv'de görüştü. Üçlü zirve manşetlere taşınırken Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'en muhtemel barışçı' diye bahsedildi.

Her Lafı Manşet

"Savaşın en nihayetinde müzakere masasında sonuçlanacağına olan inancımı muhafaza ediyorum. Esasen Sayın Zelenskiy ve Guterres de bu hususta aynı fikirdeler. Tüm mesele, müzakere masasına giden en kısa ve adil yolu tespit etmektir" ifadelerini kullanan Erdoğan'ın her bir sözü, uluslararası medyada manşetlere taşındı.

İngiliz gazeesi Independent ,Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rusya ve Ukrayna'ya barış için görüşmelere başlamaları yönünde yaptığı çağrıyı manşetine taşıdı. İngiltere merkezli bir diğer gazete Express ise, Türkiye ile Ukrayna arasında imza atılan anlaşmalara dikkati çekti.

'AVRUPA GÜVENLİĞİNİN ARA BULUCUSU'

Rus medyasında da üçlü zirve manşetlere taşındı. Rusya merkezli Komsomolskaya Pravda, "Erdoğan bu savaş süresince Avrupa güvenliğinin ana ara bulucusu haline geldi" yorumunu yaptı.

'ARA BULUCU OLABİLECEK TEK LİDER'

Moskovskiy Komsomolets gazetesi de Cumhurbaşkanı`nın Ukrayna ve Rusya arasında ara bulucu rolü oynayabilecek tek lider olduğunun altını çizdi.

Bir diğer Rus gazzetesi Moscow Times, "Rusya Harkov'u vururken, Zelenskiy Türk liderin ziyaretini övdü" ifadesini başlığına taşıdı. Haberde, Zelenskiy'nin "Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Ukrayna ziyareti, böylesine güçlü bir ülkeden güçlü bir destek mesajıdır" ifadelerine yer verildi.

'GÜÇLÜ BİR ÜLKEDEN GÜÇLÜ BİR DESTEK MESAJI'

Dört dilde yayın yapan Paris merkezli France 24, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Zaporijya ile ilgili "Yeni Çernobil olmasın" sözlerini başlığına tadığı haberde, savaşın sona ermesi için gösterdiği çabaya geniş yer verdi.

Bir diğer Fransız gazetesi olan Le Monde ise, "Erdoğan, Türkiye'nin Ukrayna'ya güçlü desteğini gösterdi" diyerek Lviv'deki üçlü zirveyi değerlendirdi.

İtalyan ANSA haber ajansı, haberinde Zelenskiy'nin "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti güçlü bir ülkenin verdiği güçlü bir destek mesajı" sözlerini manşete taşıdı.

'UKRAYNALI DOSTLARIMIZIN YANINDAYIZ'

Al Jazeera ise, "Erdoğan 'yeni bir Çernobil' konusunda uyardı" başlıklı haberinde, "Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ve BM başkanı Antonio Guterres ile Perşembe günü yaptığı üçlü görüşmede Ukrayna'daki Zaporizhzhia santralinde devam eden çatışmaların ortasında ülkesinin "yeni bir Çernobil"den endişe duyduğunu söyledi" ifadelerine yer verdi. Haberde ayrıca, "Ukraynalı mevkidaşı Vladimir Zelenskiy ile görüşmesinin ardından Erdoğan, "Çözüm bulma çabalarımızı sürdürürken Ukraynalı dostlarımızın yanındayız" ifadelerini kullandı' denildi.

"Hem Ukrayna hem de Rusya'nın ihtiyaç duyduğu Erdoğan, şu an için savaşın sona ermesi pek mümkün görünmese de, olası bir ateşkeste kilit bir rol oynayabilir."

Belarus merkezli Nexta televizyonu ise, "Erdoğan Ukrayna'nın yanında" diyerek görüşmenin ardından yapılan ortak basın toplantısından alıntılar yaptı.

Yorum Yap