• Samsun
  • Son Güncelleme 10:35
Bayram Tatili Kaç Gün Olacak? Görseli
SİYASET

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Bayram tatili kaç gün olacak? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine sonrası açıklayacak.

Cumhurbaşkanlığı kabinesi bugün Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Beştepe'de toplanacak. Ramazan ayı sona ererken "Bayram tatili kaç gün olacak?" sorusu bugün cevabını bulacak.

Masada hem iç hem de dış politikaya dair önemli başlıklar var. Vatandaşı yakından ilgilendiren bayram tatilinin 9 güne çıkarılıp çıkarılmayacağı da toplantıda masada..

Pençe Kilit Ve Abluka Eren Operasyonları Masada

Mehmetçiğin Irak'ın kuzeyinde gerçekleştiği operasyonda son durum değerlendirilecek. Ayrıca terörün kaynağında yok edilmesi stratejisi kapsamında atılabilecek ek adımlar da kabinenin gündeminde olacak.

Kabine toplantısında, hem yurt içinde hem de Irak ve Suriye'nin kuzeyinde yürütülen terörle mücadele operasyonları da değerlendirilecek. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın, Pençe-Kilit operasyonundaki son durum ile ilgili kabine üyelerini bilgilendirmesi bekleniyor..

1 Mayıs Ve Bayram Kabine Toplantısında Ele Alınacak

Ayrıca terör örgütlerinin kentlere yaymak istediği eylemler, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinlikleri ile bayrama yönelik güvenlik önlemleri de görüşülecek.

İstanbul Süreci Ve Guterres İle Görüşme

Rusya-Ukrayna savaşındaki son durum ve etkilerinin de ele alınması beklenen Kabine toplantısında, İstanbul sürecinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin- Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy zirvesine taşınması için yürütülen diplomatik çabalar da değerlendirilecek. Toplantıda, Ukrayna'daki Türk ticaret gemilerinin durumu ve bölgeye yönelik insani yardımlar gözden geçirilecek.

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'yı ziyaret edecek olan BM Genel Sekreteri Antonio Manuel de Oliveira Guterres ile liderler zirvesi konusunu Kabine toplantısı öncesi görüşecek..

Mescid-İ Aksa'ya Saldırı

Bir diğer dış politika gündemi de İsrail'in Filistin topraklarına yönelik müdahaleleri olacak. Saldırıların son bulması adına Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bölge liderleri ve uluslararası kuruluşların temsilcileri ile yürüttüğü diplomatik temaslar değerlendirilecek.

Vaka Sayılarındaki Düşüş

Koronavirüs vaka ve vefat sayılarındaki düşüş de kabinede ele alınacak.

Ekonomide Gündem Enflasyon

Toplantıda, fahiş fiyatların önüne geçilmesi, halkın alım gücünün yükseltilmesi, gıda fiyatlarında fırsatçılık yapanlar ile stokçulara karşı önlemlerin daha da sertleştirilmesi konuları masaya yatırılacak. Ayrıca istihdamın artırılması ve işsizliğin azaltılmasına ilişkin ekonomi kararları da toplantının gündeminde olacak.

Bayram Tatili Kabine Toplantısı Gündeminde

Ramazan bayramı yaklaşırken en çok merak edilen bayram tatilinin 9 güne çıkarılıp çıkarılmayacağı konusu toplantıda ele alınacak. 3 gün sürecek olan Ramazan bayramının ilk günü 2 Mayıs Pazartesi, son günü ise 4 Mayıs Çarşamba gününe denk geliyor.Bayram tatilinin 9 gün olması için 5 Mayıs Perşembe ve 6 Mayıs Cuma günlerinin de resmi veya idari tatil ilan edilmesi gerekiyor. İdari tatil ilan edilmesi halinde sadece memurlar 9 gün günlük izinden faydalanacak.

 

Yorum Yap