SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 08:50
Samsun’da 26 bin depremzedeye psikososyal destek hizmeti Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun’da 4 kamu kurumu ve 6 sivil toplum örgütü ilimizde ikamet eden 26 bin depremzedeye sunulacak psikososyal destek hizmeti için İl Sağlık Müdürlüğü çatısı altında bir araya geldi.

 

Samsun Valiliği koordinasyonunda gerçekleştirilen çalışma hakkında bilgi veren Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç şunları söyledi:

“Asrın felaketi sonrası ilimizde ikamet etmeye başlayan yaklaşık 26 bin vatandaşımıza hem psikososyal destek verilmesi hem de yaşadıkları zor koşullardan sonra profesyonel bir elden ilk desteği almaları için Samsun Valiliğimiz koordinasyonunda ilimizdeki kamu kurumları ve sivil toplum örgütleriyle bir araya gelerek bir çalışma başlattık. Sağlık Müdürlüğü çatısı altında yürütülen çalışmada 4 kamu kurumu ve 6 sivil toplum örgütü olarak bir araya geldik.

Samsun Valiliği koordinasyonunda yürütülen ve 27 Şubat tarihinde başlayan çalışmada, kamu kurumlarından Samsun İl Sağlık Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, OMÜ, SAMÜ, Sivil Toplum Örgütlerinden ise EMDR Türkiye Derneği, Samsun Çocuk Koruma Platformu, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Türk Psikiyatri Derneği, Türk Psikologlar Derneği Samsun Şubesi ve Türk Psikolojik ve Rehberlik Derneği yer alıyor.”

 

Yürütülen çalışmanın işleyişi hakkında bilgi veren Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Hatice Öz de “Uygulama çerçevesinde gönüllü psikologlar ve sağlık çalışanlarımızdan oluşan ‘Psikososyal Destek Çalışma Ekibi’ depremden etkilenen vatandaşlarımızı kaldıkları yerlerde ziyaret ederek psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarını belirliyor, psikolojik destek talep edilmesi durumunda ise Sağlık Müdürlüğümüz tarafından belirlenen uygun noktalarda psikososyal destek ekibimizle vatandaşlarımızın yüz yüze görüşmeler yapması sağlanıyor.

 

27 Şubat tarihinde başlayan ve Kamu Kurumu çalışanları dışında 200 gönüllünün de yer aldığı projede, gönüllü ekiplerimiz tarafından şimdiye kadar 2 bine yakın yüzyüze görüşme yapılırken, 504 haneye de bizzat gidilerek ziyaret gerçekleştirildi.

Sağlık Müdürlüğümüzün Depremzede İletişim Hattıyla entegre olarak yürütülen hizmette, bu ziyaretler sonucunda sağlık hizmeti talep eden vatandaşlarımızın da bu anlamda ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde gideriyor; sosyal ve maddi talepleri olması durumunda da Samsun Valiliğimizin desteğiyle ilgili kurum ve kuruluşlara bilgi vererek yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Bugünde Malatya’da depremi yaşayıp ilimize gelen Asım ve Figen Yalım Ailesi Sağlık Müdürlüğü psikoloğu Ceylan Hasçelik Kurt’la bir araya gelerek danışmanlık hizmeti aldı. Kendilerinin bu çalışmadan dolayı memnuniyetini duymak hepimizi mutlu ediyor.

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü olarak kamu kurumlarımız ve sivil toplum örgütlerimizle yürüttüğümüz bu çalışmalarla depremden etkilenen vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz” dedi

0 Yorum

Yorum Yap