SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 02:38
Samsun İtfaiyesi doğal afetlere karşı 7/24 hazır Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Teşkilatı olası doğal afetlerde daha hızlı ve etkili müdahalede bulunulması için yetkin personeli ve güçlü teknik altyapısı ile her an hazır halde bekliyor. İtfaiye bünyesinde yer alan özel arama-kurtarma ekibi, yaptığı tatbikatlarla her türlü afet durumuna karşı hazırlık yapıyor.

Bünyesine kazandırdığı yeni ekipmanlarla birlikte olası doğal afetlerde yaşanabilecek durumlara daha kapsamlı ve etkin müdahale edebilecek güce sahip olan Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Samsun İtfaiyesi bünyesinde yer alan arama-kurtarma ekibi olası her türlü afet için 7/24 hazır halde bekliyor. Özel arama-kurtarma ekibi, eğitim çalışmaları, kondisyon çalışmaları ve belirli periyotlarda yapılan tatbikatlarla kendini sürekli yenileyip, geliştiriyor.Öte yandan 6 Şubat 2023’te meydana gelen merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 11 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından hızla bölgeye ulaşan Samsun İtfaiyesi arama-kurtarma ekibi, toplam 21 vatandaşı enkaz altından sağ olarak çıkarmıştı.TATBİKATLARLA HAZIRLIK YAPIYOR

Özel arama-kurtarma ekibinin çalışmaları ve önemi ile ilgili bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Mustafa Falcıoğlu, “Samsun İtfaiye Teşkilatı 98 yıllık geçmişiyle Türkiye İtfaiye Teşkilatları arasında önemli bir yerde. Samsun İtfaiye Teşkilatı, Türkiye genelinde özellikle Büyükşehir İtfaiye Teşkilatları dikkate alındığında müdahale gücü, organizasyon yapısı, organize olabilme becerisi, eğitim altyapısı ve mesleki birikimiyle örnek bir İtfaiye Teşkilatı olarak kendini gösteriyor. Bizler her türlü afet durumunda tüm ekip ve bünyemize yeni kazandırdığımız ekipmanlar ile hazır durumda bekliyoruz.

Bunun ne kadar önemli olduğunu ülkemizde geçen yıl 6 Şubatta meydana gelen deprem felaketinde bir kere daha gördük. Samsun İtfaiyemiz deprem bölgesinde arama-kurtarma çalışmalarında ilk andan itibaren aktif olarak yer aldılar ve birçok vatandaşımızı enkaz altından kurtardılar. Teşkilatımızın daha da güçlenmesi amacıyla tüm çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

TEKNİK DONANIMI GÜÇLENDİRİLDİ

Arama-kurtarma ekibinin her an olası afet durumuna karşı hazır halde beklediğini söyleyen Falcıoğlu, “Gerek eğitim, gerek kondisyon çalışmaları gerek tatbikatlarla ekibimiz sürekli kendini geliştiriyor ve yeniliyor.

Bu çalışmalar çok önemli çünkü her han her türlü doğal afete karşı ekibin tam anlamıyla hazır durumda olması gerekiyor. Bu noktada güçlü bir ekibe sahibiz. Ayrıca yapılan son çalışmayla teknik donanımımız çok güçlü hale geldi.

Başta şehrimiz olmak üzere ülkemizde meydana gelebilecek olası acil durumlara karşı daha hazırlıklı hale getirmek ve vatandaşlarımızın güvenliğini en üst düzeyde tutmak için yakın zamanda 10 adet jeneratör, 17 adet dalgıç pompası, kaldırma yastıkları, kapı patlatma aparatları, demir kırıcı hilte, ayırıcı, kombi kesici, ram gibi birçok müdahale ve kurtarma ekipmanları almıştık. Yeni araç-gereçlerimizle birlikte ekiplerimiz daha hızlı, daha güvenli ve daha etkili müdahale kabiliyetine sahip durumda” dedi.

0 Yorum

Yorum Yap