• Samsun
  • Son Güncelleme 20:19
Prof. Dr. Özkaya’dan immün plazma çağrısı Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun’da bulunan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, Kovid-19 atlatan kişilerden alınan immün plazmanın durumu kritik olan hastalara verildiğini belirterek “İmmün plazma stoklarının bittiğini duyuyoruz. Vatandaşların Kızılay'a giderek kan bağışında ve plazma bağışında bulunmalarını istiyoruz" dedi.
 

Korona geçirmiş kişilerden alınan immün plazmalar diğer Kovid-19 hastalarının tedavisinde kullanılıyor. Bağışlanan immün plazmalar yoğun bakımdaki hastaların yaşama tutunmasını sağlayabiliyor. Son günlerde ise tedavi için gerekli olan immün plazma bağışının düştüğünü ifade eden Prof. Dr. Şevket Özkaya uyarılarda bulundu.

Koronaya karşı korunmanın yanı sıra göz ardı edilen bir durumun immün plazma bağışı olduğunu söyleyen Özkaya, "Bildiğiniz gibi artık Avrupa'da artık inanılmaz vaka artışları var. Bu artışlar mutlaka peşinden Türkiye'de yansıyacak. Ölmekten korunmanın tek yolunun aşı olduğunu biliyoruz. Korunmaktan öte göz ardı ettiğimiz bir nokta var. Bu hastaların tedavisi. Maalesef hala tedavide etkili ilaç yok. Hala deneysel aşamada ilaçlar var.Etkinliği kanıtlanmış ilaçlarda var ancak fiyatları çok pahalı olduğu için bizim ülkemizde maalesef herkesin ulaşabileceği bir tedavi yöntemi henüz daha bulunamadı” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Şu an mevcut hastalarımızdan en etkili tedavi yöntemlerinden biri de ölmek üzere olan özellikle yoğun bakımda hastalarında kullandığımız immün plazma tedavisidir. Korona geçirdikten sonra iyileşen kişilerden aldığımız plazmayı kritik kötü hastalara veriyoruz. Böylece vücut direncinin arttırmayı hedefliyoruz. Hasta sayısındaki bu kadar artışa rağmen insanların duyarlı olmadığını görüyoruz ve Kızılay'da immün plazma stoklarının bittiğini duyuyoruz.

Mevcut hastalarımızdan talepleri doğrultusunda plazma sayısı az olduğu için bunun temininde zorluk yaşıyoruz. Zor zamanlarımızda her zaman yanımızda olan bir kurumun biz de yanında olmak zorundayız. Giderek mutlaka kan bağışında bulunmalıyız. Plazmalarınızı bağışlamanızı istiyoruz.”


Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya

Prof.Dr. Özkaya, tedavide ellerinin güçlü olmasını istediklerini söyleyerek “Yoksa hala elimizde etkili bir tedavi yöntemi yok. Bir sürü ilaç tedavide etkili olduğu söyleniyor ama bunların ülkeye gelmesi tedavi de kullanılması çok pahalı olduğu için çok zor durumda kullanılıyor. O yüzden elimizdeki mevcut tedavileri en iyi şekilde kullanmak istiyoruz. Bunun için vatandaşların Kızılay'a giderek kan bağışında ve plazma bağışında bulunmalarını istiyoruz" şeklinde konuştu.

Koronadan dolayı yaşam mücadelesi veren aşısız bir kişini akciğerlerinin inceleyen Prof.Dr. Özkaya, "45 yaşındaki bir hastamız aşı olmaya zamanı olmadığı için yaygın akciğer tutulumuyla geldi. Aşı hastalığa yakalanmanızı önlemeyecek ama hastalığa yakalandığınızda bu tabloya girmenizi önleyecek. Bu hastamızı maalesef kaybetmek üzereyiz. Pişman olmamak için herkesin aşı olmasını istiyoruz. Bu hastamızı yaygın akciğer tutulumu ile hayat mücadelesi veriyor" diye konuştu.

 

Yorum Yap