• Samsun
  • Son Güncelleme 17:04
Kar yağışı barajları doldurdu Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Kar yağışı, Samsun’un su ihtiyacını karşılayan Çakmak Barajı’nın su seviyesini yükseltti.

Tüm yurtta olduğu gibi Samsun'da yaşanan yoğun kar yağışı barajları olumlu etkiledi. Samsun’da 4 merkez ilçenin içme suyu ihtiyacının yüzde 99’unu karşılayan Çakmak Barajı 58 milyon 650 bin metreküp ile yüzde 80.19 oranında doluluk seviyesine ulaştı. 2021 yılı Ocak ayında kotu oldukça düşen baraja Suat Uğurlu Barajı'ndan su takviyesi yapılarak kotu yükseltilmişti. Bu yıl ise geçen bir haftadır yağan kar yağışı ile Çakmak Barajı'nın kotu 117.38 metreye ulaştı.

barajlar doldu

Bir yıllık su birikti

Doluluk oranının yüzde 80'i geçtiği Çakmak Barajı’nın faydalı hacminden günlük olarak 169 bin metreküp su kullanıldığını söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Samsun'da su temini yönünden herhangi bir sıkıntımız yok. Barajdaki mevcut su düşünüldüğünde hiç yağış olmazsa bile aşağı yukarı 1 yıllık suyumuz birikti. Barajın doluluk oranı ve olan su miktarına baktığımızda herhangi bir risk görülmüyor. Baraj, ideal seviyede. Yüksek yerlerdeki karlar da henüz erimedi. Onlar da eridiğinde barajların doluluk oranlarının daha da yükseleceğini düşünüyoruz" dedi.

barajlar doldu

Suat Uğurlu hattı zor zamanlarda kullanılıyor

Suat Uğurlu Barajı'nı B Planı olarak her zaman hazır halde beklettiklerini ve kurak zamanlarda devreye aldıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı MUstafa Demir, “Zor zamanlarımızda Suat Uğurlu Barajı'nı devreye alıyoruz. Kısacası aldığımız önlemler ile Samsun'da su temini yönünden herhangi bir sıkıntımız bulunmamakta. Ancak biz yine de vatandaşlarımızın su tasarrufu konusunda azami hassasiyet göstermelerini bekliyoruz” diye konuştu.

Yorum Yap