• Samsun
  • Son Güncelleme 06:41
İl Sağlık Müdürü Oruç: Samsun’da aşılamanın adeta durduğunu görüyoruz Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, “Son bir ayın aşı verilerine baktığımızda bu desteğin azaldığını, bir kısır döngüye girdiğimizi, ilimizde ekiplerimiz tarafından köy köy, mahalle mahalle sürdürülen aşı çalışmalarına rağmen, Samsun’da aşılamanın adeta durduğunu görüyoruz” dedi.
 

Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, yaptığı yazılı açıklama ile Samsun’da koronavirüs pandemisinin son durumu ve aşı çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Oruç, kentteki Kovid-19 vaka sayılarının belirgin bir artış göstermeden, dalgalı bir seyir izlemeye devam ettiğini belirterek “Görünen vaka sayılarımızın belirli bir seviyede kalması ve aylardır güçlü bir artış olmaması, aşı programımızın bugüne kadar ilimizde başarıyla uygulandığının bir göstergesi. Ancak bu başarının sürdürülebilir olması için aşılama çalışmalarının, durmaması, hız kesmemesi ve halkımızın bu çalışmalara verdiği güçlü desteği sürdürmesi önem arz ediyor” diye konuştu.


Aşı çalışması ile ilgili çalışmaları da anlatan Oruç, “Son bir ayın aşı verilerine baktığımızda bu desteğin azaldığını, bir kısır döngüye girdiğimizi, ilimizde ekiplerimiz tarafından köy köy, mahalle mahalle sürdürülen aşı çalışmalarına rağmen, Samsun’da aşılamanın adeta durduğunu görüyoruz. Bazı ilçelerimizde günlük aşı sayımızın 30’un altına düştüğü günler oluyor.
 

Ondokuz Mayıs, Kavak, Ayvacık, Alaçam ve Lâdik ilçelerimizde geçtiğimiz günlerde bir günde yapılan toplam aşı sayısı 149’da kaldı. Bu ilçelerimizde 108 bin kişi yaşıyor. 108 bin kişiden sadece 149’unun aşıya destek olduğu bir tabloda, insanlarımızı istediğimiz düzeyde koruma altına alamayız” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Bu tablo, Omicron varyantının artık kapımızı çalmaya başladığı şu günlerde, ilimizi Covid karşısında yeniden savunmasız bir duruma düşürür. Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’nın da açıkladığı gibi yeni varyant, virüsün daha kolay bulaşır hale gelmesine sebep oldu. Bu kolay bulaşma hızıyla şimdiye kadar İstanbul ve İzmir’de görülen varyantın hızla Samsun’a ulaşacağını öngörmek yanlış olmaz.


 

Bu hızlı yayılıma karşı önlem almak ve Avrupa’da görülen günlük vaka sayısındaki artışın ülkemizde görülmemesi için, Sağlık Bakanlığımız tarafından vatandaşlarımıza, daha önce ister inaktif, ister MRNA aşısı ile aşılanmış olsunlar, belirlenmiş aşı takvimi üzerinden üç aydan uzun süre geçmişse, diledikleri aşı türü ile hatırlatma dozlarını yaptırma hakkı verildi. “

Oruç, vatandaşları hatırlatma dozu yaptırmaya davet ederek “şehrimizin ve ülkemizin sağlığını koruma adına, bu hakkı kullanalım, hatırlatma dozlarımızı yaptıralım. Virüs bize bulaşmak için beklemiyor. Hastalık kapımıza geldiğinde erteleme şansımız da yok. Biz de virüse gereken karşılığı verelim, aşımızı ertelemeyelim, ne olacak diye beklemeyelim. Hatırlatma dozlarımızı yaptıralım, şehrimizi bugüne kadar olduğu gibi el birliğiyle koruyalım” şeklinde konuştu.

 

Yorum Yap