• Samsun
  • Son Güncelleme 01:27
Büyükşehir destekliyor, kadın girişimciler üretiyor Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun Büyükşehir Belediyesi, yaptığı çalışmalarla kadın girişimcileri desteklemeye devam ediyor. Kadın çiftçiler, Büyükşehir Belediyesi ve DOKAP işbirliğiyle gerçekleştirilen ‘Samsun İli Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılarak Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında verilen sumak fidanı desteğinden faydalanıyor. Ev hanımıyken geçen yıl aldığı destekle tarımsal üretime başlayan Bahtışen Erdoğan, kendi hikayesinin çalışmak ve üretmek isteyen tüm ev hanımlarına örnek olmasını istedi. Kentte tarımsal üretimin artırılması için çalışmalara aralıksız devam ettiklerini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, kadın çiftçilere verilen desteklere özellikle hassasiyet gösterdiklerini söyledi.
 

Samsun Büyükşehir Belediyesi, kentte tarımsal üretimi artırmak için hayata geçirdiği projelerle çiftçileri her alanda desteklemeye devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle çiftçiler üretimlerini artırırken bir yandan da yeni çiftçiler ile sektör gelişiyor. Ondokuzmayıs ilçesinde yaşayan ve ev hanımı olan Bahtışen Erdoğan, geçen yıl aldığı destekle tarım arazisinde sumak üretimine başladı. Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) işbirliğinde yürütülen ‘Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması Projesi’ kapsamında destek alan Bahtışen Erdoğan, kendi hikayesinin tüm kadınlara örnek olmasını istedi.
 


‘ÖRNEK OLSUN’


Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin girişimci kadınlara yönelik desteklerini duyması üzerine başvuruda bulunduğunu belirten Bahtışen Erdoğan, “Ben ev hanımıyım ancak hep aklımda bir şeyler üretmek fikri vardı. Büyükşehir Belediyesi’nin desteklerinin olduğunu öğrendim. Bu beni çok mutlu etti.

Ardından gerekli müracaatlarda bulunup sumak fidanı desteği aldım. Belediyemizin bu desteği olmasaydı bir başlangıç yapamayabilirdim. Ev hanımı olarak maliyet kısmı beni zorlayabilirdi. Ama belediyemizden, başkanımızdan Allah razı olsun. Her şey beklediğimizden de iyi bir şekilde ilerliyor. Çalışmak ve üretmek isteyen tüm Samsunlu ev hanımlarına da güzel bir örnek olurum inşallah” diye konuştu.

‘KARADENİZ’DE İLK’

 

Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nda görevli Ziraat Yüksek Mühendisi Hicran Çıkış Kanca, Samsun İli Aromatik Bitki Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılarak Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında üreticilerin desteklenmeye devam edildiğini dile getirerek “Bu alanda biz 14 üreticimize Kavak, Alaçam ve 19 Mayıs’ta 5 bin adet sumak fidanı desteği sağladık. Sumak, biyoçeşitliliğin güçlü olduğu bir tür. Boyacı sumağı dediğimiz sumak, Karadeniz bölgesinde yetişiyor. Ana kaynakları ve üreticisi Samsun’dan olmak üzere sumak fidan yetiştiriciliğine burada destek sağladık. 40 dekar alanda 5 bin adet fidan desteği sağlayarak Karadeniz Bölgesi’nin ilk kapama sumak bahçelerini Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak biz kurdurmuş olduk” diye konuştu.

‘HER ZAMAN DESTEK VERMEYE HAZIRIZ’


Kentte tarımsal üretimin artırılması için çalışmalara aralıksız devam ettiklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Kadın çiftçilerimize yönelik olarak yapılan desteklere özellikle hassasiyet gösteriyoruz. Tarımın gelişmesi ve üretimin artması için her türlü desteği vermeye devam ediyoruz. Bu noktada kadın çiftçilerimizin sayısının artması bizleri mutlu ediyor. Kadınlarımız ürettikçe kentimizin tarımı daha da gelişecektir. Üretmek isteyen tüm kadınlarımıza her türlü desteği vermeye her zaman hazırız” şeklinde konuştu.

 

0 Yorum

Yorum Yap