• Samsun
  • Son Güncelleme 00:38
Büyükşehir destekliyor, kadın çiftçiler üretiyor Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Yöresel Tat Tirit İçin Kaz Yetiştiriciliği Projesi’ kapsamında desteklenen kadın çiftçiler, tarımsal üretime katkı sağlamaya devam ediyor. Aldığı kaz palazı desteği ile üretim yapan çiftçi Ebru Şahinkaya “Genç kadın çiftçilerin projelerle desteklenmesi ülkemizin tarım noktasındaki geleceği açısından çok önemli. Bu destek bizi hedefimizde 10 adım ileri taşıdı” dedi.


Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Havza, Kavak ve Ladik ilçelerinde hayata geçirdiği ‘Yöresel Tat Tirit İçin Kaz Yetiştiriciliği’ projesi ile çiftçiler desteklenmeye devam ediyor. Doğu Karedeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nın (DOKAP) destek verdiği ve Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından yürütülen proje kapsamında yıl içinde 3 ilçedeki 30 kadın üreticiye bin 500 kaz palazı verildi.

Proje kapsamında aldıkları kaz palazlarını yetiştiren çiftçiler belirli periyotlarda Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından ziyaret edilerek kaz yetiştiriciliği ile ilgili bilgilendirilmeye devam ediliyor.

3 İLÇEDE BİN 500 KAZ PALAZI DAĞITILDI


Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nda görevli Ziraat Mühendisi Enver Demirhan, proje ile Kavak, Havza ve Ladik ilçelerinde çiftçilerin ek kazanç elde etmeleri ve buna bağlı refah düzeylerinin artırılmasının planlandığını belirterek “Projede ayrıca sektöre yeni üreticiler kazandırmak, kaz etinden yapılan tiritten geçimini temin eden işletmelere materyal oluşturmak, yöresel tatlardan olan kaz tiridi geleneğinin devam etmesine katkıda bulunmak da hedefleniyor. Proje kapsamında 3 ilçedeki 30 kadın üreticiye bin 500 kaz palazı verilmişti. Bizde belirli periyotlarla çiftçilerimizi ziyaret ediyoruz, hem süreçle ilgili son durumu takip edip hem de yetiştiricilikle ilgili bilgilendirme desteği vermeye devam ediyoruz” dedi.

‘DESTEK BİZİ 10 ADIM İLERİ TAŞIDI’
 

Destek alan çiftçi Ebru Şahinkaya şunları söyledi: “Genç kadın çiftçilerin projelerle desteklenmesi ülkemizin tarım noktasındaki geleceği açısından çok önemli. Kaz desteğini duyunca çok sevindik. Bu destek bizi hedefimizde 10 adım ileri taşıdı. Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür ederiz.” Ayten Aksoy isimli çiftçi de kadınların böyle projelerle desteklenmesinin çok güzel olduğunu belirterek “Çiftçilerimizin desteklenmesi önemli. Büyükşehir Belediyesi’ne ne kadar teşekkür etsek az” dedi.‘BİZE İNANAN BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜR EDERİZ’

 

Kadınlara yönelik devlet kurumları tarafından fırsat niteliğinde destekler verilmesinin çok önemli olduğunu söyleyen Nurşen Özeren, ise “Kadınlarımız fırsat verildiğinde çok güzel işleri ortaya çıkarıyorlar. Tarımda üretimi artırmak adına böyle destekler çok iyi. Bize güvenen, inanan, destekleyen Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Demir’e çok teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

 

0 Yorum

Yorum Yap