• Samsun
  • Son Güncelleme 19:31
Boğulma vakalarını önlemek için ‘Cankurtaran İHA’ yaptılar Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun'da üniversite öğrencileri tarafından geliştirilen projede, sahil şeridinde keşif yapan İHA tarafından belirlenen boğulma tehlikesi geçirenlere dron ile can simidi atılarak, cankurtaran gidene kadar su yüzeyinde kalmasının sağlanması amaçlanıyor.

Samsun'da üniversite öğrencilerinin geliştirdikleri projede, keşif yapan İHA ile boğulma tehlikesi geçiren kişilerin tespitinin hızla gerçekleştirilmesi ve bu kişiye dron ile can simidi atılarak boğulma olaylarının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Atakum Gençlik Merkezi GLORY İHA Takımı'nın geliştirdiği ‘Cankurtaran İHA Projesi’nde Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Makine Mühendisliği Bölümü 2’inci sınıf öğrencileri Erdem Pişkin, Yiğit Furkan Orhan, Enes Bolat ve Berat Özer ile Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü 2’inci sınıf öğrencileri Ömer Malik Kalaycı ve Recep Han Çelik görev alıyor.


 

Projede sabit kanatlı İHA, Karadeniz sahil şeridinde sürekli keşif uçuşu yaparak boğulma tehlikesi olup olmadığını kontrol edip anlık görüntüleri sistemi kullanan kuruma iletecek, tehlikeli bir durumda ise uyarı verecek.
Yapay zekaya sahip olacak ve tam otomasyonla da çalışacak sistemde görevlilerin, boğulma tehlikesi geçiren kişiyi tespiti halinde cankurtaranlar ulaşana kadar bu kişinin yanına dron ile havadan can simidi atılacak.


 

Proje kapsamında prototipleri hazırlanan İHA'ların yazılımlarını geliştirme çalışmaları devam ediyor. Projenin, tamamlanmasının ve yapılacak testlerinin ardından Sahil Güvenlik ve diğer ilgili kurumların kullanımına sunulması planlanıyor.
Dronların 7 kilograma kadar taşıma kapasitesinin olması ve ilk etapta her birinde tek can simidi bulunması öngörülüyor.

 

Projede görev alan öğrencilerden olan Yiğit Furkan Orhan, çeken akıntı (rip akıntısı) nedeniyle yaz aylarında boğulma vakaları yaşandığını söyledi.

Boğulma vakalarına hızlı müdahalenin hayati önem taşıdığına dikkati çeken Orhan, bu süreyi kısaltabilmek ve boğulmaları önlemek amacıyla projeyi hayata geçirdiklerini belirtti.Projelerinde sabit kanatlı İHA'ların sahil şeridi boyunca sürekli keşif yapacağını anlatan Orhan, "Mesela kazazedenin ayağına kramp girdiğinde cankurtaranın oraya gelmesi uzun süre alabilmekte. Bunu İHA'larımız tespit edecek veya halkın ihbarıyla Sahil Güvenlik canlı yayını alarak döner kanatla can simidini gönderecek. Cankurtaran gelene kadar kazazedenin su üzerinde kalması kolaylaşacak. Bu şekilde hayata tutunmasını sağlayacak belki de bu proje" diye konuştu.

İHA'larının kendi algoritması ve yapay zekasıyla otonom şekilde çalışacağını, başında bir pilot bulunmayacağını ifade eden Orhan, "Selçuk Bayraktar'ı örnek aldık. Onun İHA ve SİHA'ları bize yol gösterdi, birçok gence olduğu gibi. Bizim sabit kanadımız hemen hemen onlarla aynı işlevi yapıyor. Sadece daha düşük bütçeli hali, daha küçük versiyonu" şeklinde konuştu.

Enes Bolat da kendilerine verilen imkanları değerlendirerek ülkelerine hizmet etmek için çalıştıklarını dile getirerek, "Bize burada tüm imkanlar veriliyor. 7 takımda 35 üye ile aynı atölyeyi kullanarak çalışıyoruz" dedi.


 

Samsun Valisi Zülkif Dağlı ise Samsun'un geniş bir sahil bandına sahip olduğunu belirterek “Yaz dönemlerinde 50'nin üzerinde cankurtaran görevlendiriliyor. Geliştirilen proje, boğulmaların önlenmesinde önemli rol oynayabilecektir" diye konuştu.

Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu da Gençlik ve Spor Bakanlığının proje hazırlamak isteyenlere önemli destekler verdiğini ifade etti.
Üniversite öğrencilerinin hazırladığı projeyi boğulma vakalarının önüne geçmek adına önemsediklerini dile getiren Kasapoğlu, projede, sahil şeridini güvenli halde tutmak ve boğulma tehlikesi geçiren kişilere cankurtarandan önce dron vasıtasıyla can simidini ulaştırmanın amaçlandığını söyledi.

 

Yorum Yap