SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 01:26
19 mahallenin su sorununu çözecek Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ Genel Müdürlüğü tarafından Terme ve Salıpazarı ilçelerinin yüksek rakımlı mahallelerinde yaz aylarında yaşanan susuzluk problemlerini ortadan kaldırmak için başlatılan Örencik İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin inşaatının yüzde 90’ı tamamlandı. 19 mahallenin su sorununu çözecek tesisin, elektrik ve mekanik sistemlerinin kurulumlarına da başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşların içme suyu sorununu çözmek için ekiplerin gece gündüz çalıştıklarını söyledi.

Kırsal mahallelerdeki içme suyu sorunlarını çözüp tüm hanelere memba kalitesinde kesintisiz su vermeyi hedefleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (SASKİ) 17 ilçede alt ve üstyapı yatırımlarını sürdürüyor. 4.5 yılda inşa ettiği çok sayıda arıtma tesisi, su depoları ve sondaj kuyularının yanı sıra yenilediği isale hatlarıyla 448 mahalleyi temiz, sağlıklı ve kesintisiz suya kavuşturan SASKİ, kalan 79 mahalleyi de suyla buluşturmaya çalışıyor.19 MAHALLEYE SU VERİLECEK

Öte yandan SASKİ’nin, Terme ve Salıpazarı ilçelerinde de 19 mahalleyi ilgilendiren çalışması hızla devam ediyor. Örencik, Kervansaray, Ambartepe, Kocamanbaşı, Oğuzşu, Kazımkarabekirpaşa, Bazlamaç, Akçaykaracalı, Akçagün, Mescitli ve Güzelvatan ile Salıpazarı ilçesine bağlı Konakören, Suluca, Cevizli, Kızılot, Yeşilköy, Yenidoğan ve Sarıhasan mahallelerine su verecek Örencik İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde çalışmalar sürüyor. 

MEKANİK VE ELEKTRİK SİSTEMLERİ KURULUYOR

2 adet terfi merkezi ve boru hattıyla Kızlar Çayı’ndan temin edilerek günde 4 bin 320 metreküp suyun arıtılacağı tesisin inşaatının yüzde 90’ ını bitiren SASKİ, mekanik ve elektrik sistemlerin kurulumuna da başladı. Mekanikte polietilen ve çelik borulama işleri, vana, çekvalf, pompa-motor, debimetre montajları, kum filtresi, hızlı ve yavaş karıştırıcılar, blower, lamellalar, sürgülü kapaklar ile klorlama gibi sistemlerin kurulacağı tesiste, elektrik işleri kapsamında da kablolama, topraklama, paratoner, priz, aydınlatma, yangın, kamera ve data tesisatları ile otomasyon sistemleri yerleştirerek devreye alınacak.

SUSUZ MAHALLE KALMAYACAK

Örencik İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin önemini anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Coğrafi anlamda zor ve yüksek bir bölgede bu tesisi inşa ediyoruz. Kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşların içme suyu sorununu çözmeye söz vermiştik. Bu sözümüzü yerine getirmek ve tüm hemşerilerimize memba kalitesinde su içirmek için diğer ilçelerimizde olduğu gibi Terme ve Salıpazarı’nda da gece gündüz çalışıyoruz. SASKİ ekiplerimiz, yoğun emek harcıyor. Vatandaşlarımızın içme suyu sorununu çözmek için ne gerekiyorsa yapıyorlar. Ekiplerimize teşekkür ediyorum. Su problemi yaşayan tek bir mahalle bile kalmaması için yatırımlarımız devam edecek” diye konuştu.

0 Yorum

Yorum Yap