• Samsun
  • Son Güncelleme 12:09
Meme sağlığını korumak 6 adımda mümkün Görseli
SAĞLIK

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri olduğunu belirten Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Serdar Yol, “Meme sağlığına düzenli dikkat etmek son derece önemlidir” dedi.


Liv Hospital Samsun Genel Cerrahi Uzm. Prof. Dr. Serdar Yol, meme sağlığının önemi ve meme kanseri hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.“Meme sağlığını korumak 6 adımda mümkün”


Meme kanserinin, kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden biri olduğunu ve erken teşhis edildiğinde tedavi şansı oldukça yüksek olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Yol, “Bu nedenle meme sağlığına düzenli olarak dikkat etmek ve farkındalığı artırmak son derece önemlidir. Meme kanseri farkındalık ayı, toplumda meme sağlığı konusunda bilinci artırmak, erken teşhisin önemini vurgulamak ve destek vermek amacıyla düzenlenen önemli bir etkinlik dönemidir” diye konuştu.“Kendi kendine meme muayenesi”


Meme kanserinin erken teşhis edildiğinde tedavi şansının oldukça yüksek olduğunu söyleyen Prof. Dr. Yol, “Meme kanserinin erken teşhisi için en etkili yöntemlerden biri kendi kendine meme muayenesidir. Her ay düzenli olarak meme dokusunda herhangi bir değişiklik olup olmadığını kontrol etmek, kitleler veya anormallikler tespit etmek için önemlidir. Kendi kendine meme muayenesini nasıl yapacağınızı öğrenmek için doktorunuzdan veya sağlık uzmanından yardım alabilirsiniz” şeklinde konuştu.“Meme tarama yöntemleri”


Meme taramasının, meme kanserini erken teşhis etmek için kullanılan önemli bir yöntem olduğunu dile getiren Prof. Dr. Yol, “Meme taraması, genellikle mamografi adı verilen bir röntgen yöntemiyle yapılan bir taramayı içerir. Mamografi, kanser hücrelerini tespit etmek için meme dokusunun detaylı görüntülerini elde etmeyi sağlar. Meme taraması için uygun yaş aralığı ve sıklık, kişinin risk faktörlerine ve doktorun önerilerine bağlı olarak değişebilir” ifadelerini kullandı.“Risk faktörleri, erken teşhis ve destek”


Meme kanserinde oluşabilecek risk faktörlerinden bahseden Prof. Dr. Yol, şunları söyledi:
“Meme kanserinin bazı risk faktörleri vardır ve bu faktörler meme kanseri riskini artırabilir. Yaş, genetik faktörler, ailede meme kanseri öyküsü, hormonal faktörler, obezite, alkol tüketimi gibi etkenler meme kanseri riskini artırabilir. Risk faktörlerini belirlemek ve kişisel riski değerlendirmek için doktorunuza danışmanız önemlidir. Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek, meme kanseri riskini azaltmada önemli bir rol oynayabilir. Dengeli ve besleyici bir diyet, düzenli egzersiz yapma, sağlıklı bir kiloyu koruma, alkol tüketimini sınırlama ve sigara içmemek gibi faktörler meme kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle düzenli meme taramaları ve kontrolleri yaptırmak önemlidir. Ayrıca, meme kanseri semptomlarından herhangi birini fark ederseniz, hemen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Erken teşhis, tedavi seçeneklerini ve yaşam beklentisini olumlu yönde etkileyecektir. Meme kanseri farkındalık ayı, bu konuda toplumda bilinç oluşturmayı, destek vermeyi ve kaynak sağlamayı amaçlar. Farkındalık etkinliklerine katılarak meme kanseriyle ilgili daha fazla bilgi edinebilir, destek gruplarına katılabilir ve meme kanseri hakkında doğru bilgileri yaymak için çevrenizde farkındalık oluşturabilirsiniz.”“Tedavi edilebilir bir hastalık”


Meme sağlığına önem vermek, sağlıklı bir yaşam sürdürmek ve düzenli taramalar yaptırmanın meme kanserinin erken teşhis edilmesi ve başarılı şekilde tedavi edilmesi için kritik öneme sahip olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yol, “Unutmayın, meme kanseri erken teşhis edilebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bilinçli olun, kendinizi düzenli olarak kontrol edin ve doktorunuzla meme sağlığınızı takip etmek için işbirliği yapın” açıklamasında bulundu.

0 Yorum

Yorum Yap