SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 11:05
10 bin adım şart mı? Yoksa... Görseli
SAĞLIK

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Her gün düzenli yürümek vazgeçilmez hedefimiz olmalı. Bu hedef de eğer mümkünse 10 bin adıma yaklaşmalı. Peki, bilimsel veriler ne diyor?

Araştırmalar, özellikle 70 yaş üstü için sihirli rakamın “günde 7 bin 500 adım” hedefi olduğunu gösteriyor. Eğer günlük adım sayımız 4-5 bini geçiyorsa da -genelde her yaş için- bu rakamlar sağlığınız için yeterli olabiliyor.

HARVARD ARAŞTIRMASI: EN AZ 5 BİN

Harvard Üniversitesi hocalarından I-Min Lee ve arkadaşları, birkaç yıl önce yürümenin sağlıkla ilişkisini araştıran önemli bir bilimsel çalışmaya imza attılar. Vardıkları sonuçlar özetle şunlar: Günde ortalama 5 bin 500 civarında adım atmak genelde hayatta kalma şansınızı belirgin olarak arttırıyor. Araştırmaya katılan 16 bin kadın içinde günde 4 bin adım atmış olanların hayatta kalma ihtimali, günde 2 bin 700 adım atanlara kıyasla çok daha fazla. Basit gibi görünen aradaki 1300 adımlık farkın ömür uzatıcı etkisiyse sadece siz değil, biz hekimler için de şaşırtıcı bir bulgu. Ne var ki aynı araştırma bizi şaşırtan bir başka bulguyu daha önümüze net ve açık olarak koyuyor ve “adım sayısı arttıkça ömür daha da uzuyor” fikrini adeta neredeyse çürütüyor. Bu önemli araştırmaya bakılırsa, “günde 7 bin 500 adımdan sonrası ömür uzunluğuna katkı bakımından ciddi bir fark yaratmıyor”.

SADECE 11 DAKİKA TEMPOLU YÜRÜMEK BİLE YETİYOR

İNGİLTERE’de, Cambridge Üniversitesi’nde yapılan ve önemli bir bilimsel dergide, British Journal of Sport Medicine’da yayımlanan yeni bir araştırma, yürüme konusunda tembel, tutumlu ve tereddütlü davranmayı inatla sürdürenler için(!) çok önemli yeni bir alternatif çıkış/çözüm noktasına işaret ediyor. Araştırmaya göre, günde 11 dakikalık herhangi bir tempolu fiziksel aktivite/yürüyüş bile her 10 erken ölümden 1’ini engelleyebiliyor. Bu 11 dakikalık çabanın sırrı sadece tek bir sözcükte saklı: TEMPO! Eğer bu 11 dakikalık egzersiz süresince temponuzu yüksek tutabilir ve koruyabilirseniz -yani kalp hızınızı daha hızlı atmaya yöneltebilirseniz- kanser riskiniz yüzde 7, kalp krizi ve inme riskiniz ise yüzde 17 azalabiliyor.

0 Yorum

Yorum Yap