• Samsun
  • Son Güncelleme 01:18
Üç gün sürecek sempozyum başladı Görseli
KÜLTÜR - SANAT

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun Valisi Orhan Tavlı, "Yaptıkları vahşetle tarihi, kültürü ve bir milleti yok etmeye çalışarak insanlık onurunu ayaklar altına alanların olduğu dünyada bizim medeniyetimizin tüm medeniyetlerin tarihini, kültürünü sahiplenerek ortaya çıkaran, koruyan ve kollayan bir medeniyet olarak ön plana çıktı" dedi.


27. Orta Çağ ve Türk Dönemi Kazıları ve Sanat Tarihi Araştırmaları Sempozyumu’nun Samsun’un ev sahipliğinde düzenlenmesinin çok anlamlı olduğunu dile getirerek, emeği geçen herkese teşekkür eden Vali Tavlı, 15 yıllık müfettişlik döneminin yanı sıra Çanakkale ve Muğla Valiliği görevlerinde tarih ve kültürle ilgili çalışmalara aşina olduğunu, arkeolojik çalışmaların yapıldığı alanların aslında şu an içeresinde yaşanılan şehirler gibi yaşayan kentler olduğunu, dolayısıyla ilgili tüm bilim dallarının buralarda çalışma yapması gerektiğini belirtti. Sempozyumda konuşan Vali Tavlı, "Yaptıkları vahşetle tarihi, kültürü ve bir milleti yok etmeye çalışarak insanlık onurunu ayaklar altına alanların olduğu dünyada bizim medeniyetimizin tüm medeniyetlerin tarihini, kültürünü sahiplenerek ortaya çıkaran, koruyan ve kollayan bir medeniyet olarak ön plana çıktı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tarih, kültür ve medeniyetlerin araştırılması ve korunması için kurumlar oluşturuldu. Bu kurumları bize miras bıraktı" diye konuştu.
 


"Türkiye Cumhuriyeti’nin de vatandaşı olmaktan onur ve gurur duyuyorum"


100 yıllık Cumhuriyetin arkasında binlerce yıllık kadim bir tarih ve kültür olduğunu belirten Vali Tavlı, "Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünde atalarımızdan bize miras kalan tarihi ve kültürü bilim insanlarımızla ortaya çıkarmaya, yaşatmaya ve insanlık alanında tüm medeniyetleri bir araya getirmeye çalışıyoruz. Bu vesileyle bu konuda çalışma yürüten bilim insanlarımıza teşekkür ediyorum. Anadolu ve Türk-İslam medeniyetinin mensubu, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin de vatandaşı olmaktan onur ve gurur duyuyorum. İnsanlığın vicdanı olarak görülen medeniyetimiz hiçbir tarihi ve kültürel değeri yok etmeden, korumak ve ortaya çıkarmak için insan ve mali kaynağını seferber etti" şeklinde konuştu."Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehrimiz muhteşem doğal güzelliklere sahip"


Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele’nin ilk adımını attığı Samsun’da görev yapmaktan onur duyduğunu söyleyen Vali Tavlı, "Samsun tarihi ve kadim bir şehirdir. İnsanlığın ilk döneminden bugüne kadar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan şehrimizin muhteşem doğal güzelliklere, Kuş Cenneti’ne, Yeşilırmak ve Kızılırmak Deltalarına sahiptir. Sivas Kızıldağ’dan başlayan birçok şehirden geçerek Samsun’dan Karadeniz’e dökülen Kızılırmak’ın, bereketli toprak ve üreten şehirler oluştururken medeniyet de inşa etmiştir. Bu konuda yapılan parça parça çalışmaları Ondokuz Mayıs Üniversitemizde öğretim görevlileri ve genç bilim insanlarıyla bütüncül bir yaklaşımla yürütür ve tarihini ortaya çıkartırsak insanlığa güzel bir hizmet yapmış olmanın mutluluğunu yaşamış oluruz" ifadelerini kullandı.


Sempozyuma ayrıca Vali Yardımcısı Sayın Şevket Cinbir, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal ve protokol üyeleri katıldı.


‘27. Ortaçağ ve Türk Dönemi Kazıları ve Sanat Tarihi Araştırmaları Sempozyumu’ 4 gün sürecek.

0 Yorum

Yorum Yap