SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 13:46
Kültür Evi olarak hizmet verecek Görseli
KÜLTÜR - SANAT

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin kullanım tasarrufunda bulunan tarihi Hazinedarzâde Süleyman Paşa Medrese binası yapılan çalışma ile birlikte ‘Kültür Evi’ olarak hizmet vermeye başladı. 210 yıllık tarihi binadaki Kültür Evi'nde lise ve üniversite öğrencilerine yönelik olarak akademik içerikli kurs ve ders programları ile vatandaşların katılacağı söyleşiler düzenlenecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, tarihi yapının amacına uygun şekilde hizmet vermeye devam edeceğini söyledi.


Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin kullanım tasarrufunda bulunan tarihi Hazinedarzâde Süleyman Paşa Medrese binası yapılan özel çalışma ile birlikte ‘Kültür Evi’ne dönüştürüldü. Lise ve üniversite öğrencilerine yönelik olarak akademik içerikli kurs ve ders programları ile
vatandaşların katılacağı söyleşilerin düzenleneceği ‘Kültür Evi’ bugün düzenlenen program ile birlikte hizmet vermeye başladı. Programa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Sabri Kılıç, Samsun Üniversitesi (SAMÜ) Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, İl Müftüsü Seyfullah Çakır, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, kentin kanaat önderleri ve vatandaşlar katıldı.

 


‘GAYRET, HAKKANİYET VE SAMİMİYETLE ÇALIŞIYORUZ’
Programda konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Yerel yönetimler şehirlerin hemen hemen her alanda hizmetkarıdır. Belediyeler gece gündüz çalışma yeridir. Biz de bu konuda büyük bir gayret içindeyiz. Gayret, hakkaniyet ve samimiyetle kentimiz için çalışıyoruz. Bu noktada tarihi binamız yeni bir düzenleme ile artık ‘Kültür Evi’ olarak hizmet verecek. Gençlerimiz için çok güzel programlar burada düzenlenecek. Tarihi yapı amacına uygun şekilde hizmet vermeye devam edecek. Başta gençlerimiz olmak üzere tüm hemşehrilerimize hayırlı, uğurlu olsun” dedi. Konuşmanın ardından Kuran-ı Kerim tilaveti okunup dua edilmesinin sonrasında katılımcılar ‘Kültür Evi’ni gezdi. Ayrıca vatandaşlara yemek ikramında bulunuldu.


Hazinedarzâde Süleyman Paşa hakkında bilgi:


Süleyman Paşa, Orta ve Doğu Karadeniz bölgelerinde uzun yıllar söz sahibi olan Hazinedarzâde ailesinin kurucusu olarak kabul edilmektedir. Aslen Ordu Aybastılı olup, farklı kademlerde görev yaptıktan sonra 1808'de Canik muhassıllı oldu. Daha sonra Trabzon Valiliğine atanmış ve bu yolla yarım yüzyıl sürecek hâkimiyetini tesis etmiştir. O dönemin idari yapılanmasında Alaçam’dan Hopa’ya kadar olan bölge Trabzon Vilayeti olarak geçmektedir. Paşa ve ailesi bölgenin kalkınması sağlamak amacıyla 150’ye yakın eser vakfetmişlerdir. Daha sonra Trabzon Valiliğinden azledilen Süleyman Paşa, Alaiye Sancağı mutasarrıflığına atanmıştır. Bozulan sağlığı sebebiyle Çarşamba'da konaklayan paşa burada vefat etmiştir. Cenazesi Çarşamba'da bulunan Rıdvan Paşa Camii avlusuna defnedilmiştir.”
 

Hazinedarzâde Süleyman Paşa Medresesi hakkında bilgi:
 

Medrese, 1813 yılında Hazinedarzâde Süleyman Paşa tarafından inşa edilmiştir. Vakfiyesinden anlaşıldığı üzere karşısındaki camiyle birlikte inşa edilmiştir. Uzun yıllar medrese olarak hizmet vermiştir. Tarihinde birkaç kez yangınlar yaşamıştır. Bir müddet Vakıflar Bölge Müdürlüğü hizmet binası ve ticari işletmeler olarak hizmet vermiştir. 2016 yılında Samsun Vakıflar Bölge Müdürlüğünce restorasyon çalışmalarına başlanan ve Saathane Meydanı Projesi içerisinde yer alan Süleyman Paşa Medrese ve Camisi 3 yıllık bir restorasyon sürecinden geçmiştir. Restorasyondan sonra Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne intikal etmiştir.

 

 

 

0 Yorum

Yorum Yap