SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 11:31
TEKNOFEST heyecanı başladı Görseli
GÜNDEM

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

2019 yılında 1 milyon 720 bin ziyaretçiyle ‘dünyanın en büyük havacılık festivali’ haline gelen TEKNOFEST, bugün itibariyle başladı. 2022 yılında Samsun’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen TEKNOFEST bu yıl İstanbul’da yapılıyor.
 

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen TEKNOFEST 2023 bugün başladı. 2022 yılında Samsun’un ev sahipliğinde gerçekleştirilen TEKNOFEST bu yıl İstanbul’da yapılıyor. 27 Nisan-1 Mayıs'ta İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlenecek TEKNOFEST’de teknoloji yarışmaları, hava gösterileri, konserler, çeşitli konularda gerçekleştirilen söyleşi ve etkinlikler düzenlenecek.

Toplumda teknolojiye olan ilgiyi artırmayı ve Türkiye'nin teknoloji üreten ve geliştiren bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmayı hedefleyen festivale özellikle gençler büyük ilgi gösteriyor. Ayrıca yüz binlerce gencin hayallerini gerçekleştirmesi için TEKNOFEST kapsamında çeşitli disiplin ve kategorilerde teknoloji yarışmaları düzenleniyor.

TEKNOFEST'te bu yıl 41 ana yarışma, 102 farklı kategoride düzenleniyor ve bu yarışmalara 332 bin takım ve 1 milyondan fazla yarışmacı katılıyor. Yarışmalarda 13 milyon TL'nin üzerinde ödül, 30 milyon TL'nin üzerinde malzeme desteği verilecek.

Akıllı ulaşım, biyoteknoloji inovasyon, çip tasarım, dikey inişli roket, eğitim teknolojileri, engelsiz yaşam teknolojileri gibi birçok kategoride gerçekleştirilen yarışmaların yanı sıra TEKNOFEST'te, paydaş kurumlar, açtıkları stantlarda geliştirdikleri ürünleri ve sundukları hizmetleri de sergiliyor. Aralarında Bayraktar Kızılelma, Bayraktar Akıncı'nın da yer aldığı savunma sanayisinin öne çıkan projeleri de ziyaretçilere sunuluyor. Bu yıl Bayraktar TB3 Silahlı İnsansız Hava Aracı, ilk kez TEKNOFEST etkinlik alanında yerini alacak.

Türk Yıldızları, Solo Türk, Hürkuş, Gökbey, Aksungur, Bayraktar TB2, Jandarma Çelik Kanatlar, Bayraktar AKINCI, ATAK ve Anka da etkinlik kapsamında uçuş gösterileri gerçekleştirecek. Etkinliğe ziyaretçi kaydı "teknofest.org" adresinden yapılabiliyor.

İstanbul'un ardından TEKNOFEST, ziyaretçilerini 30 Ağustos-3 Eylül'de Ankara Etimesgut'taki 11'inci Hava Ulaştırma Üssü'nde ağırlayacak.
 

Öte yandan geçen yıl TEKNOFEST ilk kez yurt dışına açıldı ve Azerbaycan Bakü Crystal Hall'de gerçekleştirildi. TEKNOFEST Azerbaycan'da, 10 farklı teknoloji yarışması düzenlendi. Bu yarışmalara 1.010 takım, 5 bin 636 yarışmacı başvurdu. TEKNOFEST Azerbaycan'ın ardından festival, 30 Ağustos-4 Eylül 2022'de Samsun Çarşamba Havalimanı merkezli olarak Karadeniz Bölgesi'nde yapıldı.

TEKNOFEST Karadeniz kapsamında geleceğin odak alanları üzerine 40 farklı teknoloji yarışması gerçekleştirildi. Bu yarışmalara 81 il, 107 ülkeden 154 binden fazla takım ve 600 binden fazla yarışmacı başvurdu.


 

0 Yorum

Yorum Yap