• Samsun
  • Son Güncelleme 09:25
Havza Mekanik Otopark'ın temelini Bakan Mustafa Varank attı Görseli
GÜNDEM

Samsun'un Havza ilçesinde Mekanik Otopark İnşaatı temeli Teknoloji ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank'ın katılımı ile atıldı.

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Havza'da inşa edilen Mekanik Otopark' ın temel atma törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, Vali Doç.Dr. Zülkif Dağlı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, AK Parti İl Başkanı Ersan Aksu, Havza Kaymakamı Metin Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Nihat Soğuk, Genel Sekreter İlhan Bayram, Genel Sekreter Yardımcısı Metin Köksal, Havza Belediye Başkanı Sebahattin Özdemir, parti teşkilatı, protokol üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Büyükşehir'in Samsun'a yakışan Havza Mekanik Otoparkı temel atma töreni için bir arada olduklarını dile getiren Bakan Varank, “Yoğun nüfus sebebiyle en büyük sorunu otoparklar oluşturuyor. Yollar parklanma yüzünden adeta otopark olarak kullanılıyor. Yoğun günlerde hareket etme imkanı bile kalmıyor. Büyükşehir Belediyemiz de otopark projeleri ile görüyoruz ki soruna kökten çözüm üretiyor. Havza otoparkı bittiğinde 340 araca hizmet verecek. Otopark yapısı konvansiyonel ve mekanik çözümleri de bir arada bulunduruyor. Gerçekten bu manada inovatif biz çözüm. Bir sene sonra inşallah Havza'nın kullanımına sunulacak. Şimdiden Havzalı hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de yaptığı konuşmada Havza'nın tarihinde çok önemli bir yatırımın bugün hayata geçtiğini vurguladı. Başkan Demir, “Havza’ya muhteşem bir otopark kazandırıyoruz. İnşallah bu yatırımla ilçemizin park yeri ve otopark sorununu büyük oranda çözmüş olacağız. 3 katı yerin altında olacak otopark, tamamen mekanik sistemle çalışacak. Yani sürücüler, araçları park etmek için yer aramayacak. Bunu sistem tamamen kendisi gerçekleştirecek. Fişi okutacak sistem arabasını ayağına getirecek. Samsun'un ana problemlerinden biri ilçelerde de dahil olmak üzere otopark problemi. Samsun bölgeden göç alan bir şehir. Merkezde 7 tane, Çarşamba'da 1, Havza'da 1 olmak üzere otoparklar yapıyoruz” dedi.

Ladik, Vezirköprü ve Bafra'da da çalışmaların devam ettiğini kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Otopark problemini köklü bir şekilde çözmek için çalışıyoruz. Havza'da bugün temelini attığımız bu projede bunun en önemli ayaklarından biri. Sayın Bakanım otopark 5 bin metrekarelik arazi üzerinde inşa edilecek. 5 katlı ve 340 araç kapasitesine sahip olacak. 16 ‘sı en üstte minibüslerin park edeceği sistem. 33’ü zemin katta konvansiyonel. 291’i de mekanik yazılımla yönetilen bir sistem. Samsun'da da devam eden inşaatlarımız var. İhale bedeli 38 milyon 600 bin. Havza'nın otopark sorununu köklü bir şekilde çözmüş olacak" ifadelerini kullandı.

“Bu yatırım Havzalılara verilen önemin ve kıymetin göstergesidir” diyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Demir, şunları söyledi:

"Halkımız her şeyin en iyisini ve en güzelini hak ediyor. Parklanmada biz yazılımı ve yerli teknolojiyi kullanmaya özen gösteren bir belediyeyiz. Yalnız otopark alanlarından değil. Akıllı şehir projemiz kapsamında ASELSAN ile çalışıyoruz. 110 adet kavşağı adaptif kavşak haline dönüştürüyoruz. Trafiği yüzde 52 rahatlatacak projenin inşaatına başladık ve önümüzdeki yıl tamamlamış olacağız. Sanayi Bakanlığımızın öncülüğünde Samsun tam bir atağa ve sıçramaya gidecek. Biz de bunun altyapılarını bugünden kurmaya çalışıyoruz. 17 ilçemizde yollar konusunda büyük bir problem vardı. Seçim kampanyasında biz bir vaatte bulunduk. 5 yıl içerisinde biz bu sorunların tamamını bitirmeyi vaat ettik. Söz verdik. Ocaklarımızı kurduk. 5 yıl planlamıştık. 3.5 yılda bitiriyoruz. Sadece yol değil içme suyu problemlerini de bir bir çözüyoruz. 50 kilometre ötede de olsa suyu getireceğiz ve halkımızın problemini çözeceğiz. Türkiye'de yatay kalkınmayı en iyi başaran şehirlerden biriyiz."

Yorum Yap