• Samsun
  • Son Güncelleme 07:01
Atatürk’ün 123 yıllık beylik tabancası Görseli
GÜNDEM

Samsun’da bulunan Bandırma Müze Gemisi’nde sergilenen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 123 yıllık L. Nagant marka beylik tabancası, ziyaret edenlerin ilgisini çekiyor.

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün beylik tabancasını kendisini ve silah arkadaşlarını milli mücadeleyi başlatmak üzere 19 Mayıs 1919’da Samsun’a getiren Bandırma Vapuru’nun kaptanı İsmail Hakkı Durusu’ya hediye ettiği belirtilirken İsmail Hakkı Durusu'nun torunu Nejat Ulugöl’ün Samsun'da Bandırma Vapuru'nun replikası yapılacağını öğrenmesinin ardından sergilenmesi için tabancayı 2006 yılında müzeye armağan ettiği ifade edildi.

189 Eser Sergileniyor
2003 yılında yapılan Bandırma Vapuru'nun bire bir kopyası olan gemi 2005 yılından bu yana 'müze gemi' olarak hizmet veriyor. 35 bin metrekarelik Milli Mücadele Açık Hava Müzesi’nin içinde yer alan Bandırma Müze Gemisi'nde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kişisel eşyalarının da yer aldığı 189 eser sergileniyor. Müzede Atatürk’e ait fotoğraflar, 1870'li yıllarda yapılmış duvar saati, telefon, cetvel, pergel, Atatürk’ün kendi el yazısının yer aldığı metinler ve kıyafetleri de müzede yer alan eserler arasında bulunuyor.

Geminin kamara bölümünde ise Atatürk’ün Dolmabahçe Sarayı'ndaki yatak odasının bire bir kopyası yer alıyor. Yine bu bölümde Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykelleri bulunuyor. Bu alanda yer alan tarihi saat ise Atatürk’ün Samsun’a çıktığı an olan saat 08.00’i gösteriyor.

Müze ziyaretçilerini bekliyor
Milli Mücadele Açık Hava Müze alanında ise Milli Mücadele Anıtı'nın yanında Atatürk ve 18 silah arkadaşını temsil eden 19 bayrak ve 19 meşale yer alıyor. Kurtuluş Savaşı'nı anlatan 68 metrelik 300 parçadan oluşan seramik rölyefin bulunduğu alanda ayrıca Çanakkale Savaşı’nı da anlatan bir rölyef daha bulunuyor. Müzede ayrıca Çanakkale ve Kurtuluş Savaşları'nda şehit olmuş bin 200 Samsunlu askerin adlarının bulunduğu bir bölüm de var. Türk Yıldızları’na ait 1972 yapımı F5 uçağı da burada sergileniyor. Ayrıca alanda Kurtuluş Savaşı'nda kullanılan iki top, Çanakkale Savaşı’nda kullanılan 4 mayın da sergileniyor.

Yorum Yap