SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 14:47
15 Temmuz Demokrasi Ve Milli Birlik Günü Görseli
GÜNDEM

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun’da protokol tarafından '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' dolayısıyla şehitlikler ziyaret edildi, şehitlerin kabirlerine gül bırakıldı ve ruhları için dua edildi.

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, protokol üyeleriyle birlikte '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' programı çerçevesinde Kıranköy ve Asri Mezarlıklarındaki şehitlikleri ziyaret etti. Ziyarette Kur’an-ı Kerim okundu, İl Müftüsü Seyfullah Çakır tarafından dua edildi. Protokol üyeleri şehitlerin kabirlerine gül bıraktı, şehit yakınları ile yakından ilgilendi. Şehit yakınlarına baş sağlığı ve sabır dileyen protokol üyeleri, her zaman yanlarında olduklarını tekrar hatırlattı.

“Milletimiz tüm dünyaya demokrasiye nasıl sahip çıkılacağının en güzel örneğini göstermiştir”

Vali Zülkif Dağlı yaptığı açıklamada, “Anayasal düzeni yıkmak, temel hak ve hürriyetleri ortadan kaldırmak amacıyla FETÖ/PDY Terör Örgütü tarafından 15 Temmuz 2016 gecesi düzenlenen hain darbe teşebbüsü, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine canlarını hiçe sayarak sokaklara, caddelere ve meydanlara akın eden aziz milletimizin kararlı duruşu ve demokrasiye sahip çıkma iradesi sayesinde bertaraf edilmiştir. Kahraman milletimizin başarıyla ve alnının akıyla verdiği bu sınav ve tuttuğu demokrasi nöbetleri bütün dünya tarafından gıpta ile izlenmiştir. Bu onurlu dik duruşuyla aziz milletimiz hem birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhunun bu topraklarda sonsuza kadar yaşayacağını göstermiş hem de bundan sonra bu ve benzeri hain saldırılara kalkışmaya yelteneceklere en güçlü şekilde karşı koyacağını bir kez daha kanıtlamış, aynı zamanda tüm dünyaya da demokrasiye nasıl sahip çıkılacağının en güzel örneğini göstermiştir” dedi.

“15 Temmuz, Türk milletinin canıyla ve kanıyla yazdığı bir destandır”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ise “15 Temmuz 2016’da aziz Türk milleti bir kez daha şanlı duruşunu sergilemiş, devletine karşı düzenlenen alçak darbe girişimine karşı hiç tereddüt etmeden sokakları, caddeleri, meydanları doldurup, tanklara, uçaklara, helikopterlere, namlulara gövdelerini siper ederek Türkiye Cumhuriyeti’nde yeni bir destanın yazılmasını sağlamıştır. Türk demokrasi tarihinde kara bir leke olarak tescillenen hain darbe girişimi karşısında vatandaşlarımız, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile gerekeni yapmış ve tüm dünyaya demokrasi dersi vermiştir. 15 Temmuz, Türk milletinin canıyla ve kanıyla yazdığı bir destandır. Dünya demokrasi tarihinin belki de en önemli dönüm noktasıdır. Milletin iradesinin karşısında hiçbir gücün duramayacağının göstergesidir. O gece aziz ve şanlı milletimiz tüm dünyaya şunu göstermiştir: Al bayrağımız söz konusu olduğunda ne hain FETÖ, ne de diğer terör maşaları, bu milletin asla ve asla önünde duramayacaktır. Ve küresel hiçbir operasyon birlik ve beraberliğimizi bozamayacaktır. Genciyle yaşlısıyla bu millet, ilelebet ay yıldızlı bayrağımızın gölgesinde olacaktır. İstikbalimizi karanlığa boğmak isteyenler hangi isim altında toplanırsa toplansınlar yine gereken cevabı misliyle alacaklardır” diye konuştu.

15 Temmuz şehitlerinin kabirlerine ziyaret

Vali Dağlı ve Başkan Demir, 15 Temmuz gecesi şehit düşen Ferdi Yurduseven'in 19 Mayıs ilçesindeki kabrini ziyaret ederek, dua etti ve ailesine sabırlar diledi.

 

0 Yorum

Yorum Yap