SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 00:59
CHP'li vekillerden tam not: Her zaman destekçisiyiz Görseli
EKONOMİ

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu, Türkiye’nin Otomobili Togg’un Bursa Gemlik’te bulunan teknoloji kampüsüne teknik bir inceleme gezisi yaptı.

 

Komisyon Başkanı Mustafa Varank ve beraberindeki milletvekilleri Togg CEO’su Gürcan Karakaş’tan brifing aldı, fabrikada incelemelerde bulundu, ardından da Togg’un direksiyonuna geçti. Türkiye yollarında boy göstermeye başlayan Togg T10X, hem sürüş performansı hem de teknolojik özellikleriyle vekillerden tam not aldı.

 

KOMİSYON GEMLİK’TE

Teknik inceleme gezisine Meclis AK Parti Grup Başkanvekilleri Muhammet Emin Akbaşoğlu ile Leyla Şahin Usta, Meclis Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonunun AK Partili üyeleri Şahin Tin, Cevahir Uzkurt, Faruk Aytek, Yusuf Ziya Aldatmaz, İrfan Çelikaslan, Mehmet Eyup Özkeçeci, Bayram Şenocak, Mustafa Hakan Özer ile CHP’li üyeler Müzeyyen Şevkin, Türker Ateş, Nail Çiler, Talat Dinçer ve İYİ Partili Üye İdris Nebi Hatipoğlu katıldı.

 

 

TEKNOLOJİ SUNUMU

Togg Teknoloji Kampüsü’ndeki gövde, boya, montaj ve batarya olmam üzere dört ayrı bölümde üretim aşamaları hakkında bilgi alan heyete, Togg CEO’su Karakaş, mobilite ekosistemi, teknolojideki gelişmeler ve vizyonu içeren bir sunum yaptı.

 

ÜRETİM AŞAMALARINI İNCELEDİLER

Sunumun ardından Komisyon Başkanı Varank ve beraberindekiler, Togg Teknoloji Kampüsü’nde üretim aşamalarını inceledi. Kampüs içinde bulunan piste geçen milletvekilleri, direksiyona geçerek Togg T10X’i test etti.

Komisyon Başkanı Varank, ziyarete ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

GURUR PROJESİ: Komisyondaki iktidar ve muhalefet partilerinden vekil arkadaşlarımız, bu ziyarete katıldılar. Bildiğiniz gibi Togg, Türkiye'nin gurur projesi. Değişen ve dönüşen mobilite sektöründe Türkiye'nin ‘Ben de varım.’ dediği önemli bir proje. Sıfırdan geliştirilmiş, adeta sıfırdan bir marka olarak ortaya çıkmış bir proje… Böyle önemli bir projenin geldiği aşamayı görmek, üretim tesislerini incelemek hem de Türkiye'nin bu alandaki vizyonu hakkında bilgi almak üzere kampüsü ziyaret ettik.

 

HER ZEMİNDE GÜVENLİ SÜRÜŞ

Heyette yer alan AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir eseri Türkiye’ye kazandırdığını belirterek geçen 29 Ekim’de de Togg’un Teknoloji Kampüsü’nün açılışını gerçekleştirdiğini hatırlattı. Komisyon Başkanı Varank’ın davetiyle kampüsü ziyaret etme imkanı bulduklarını anlatan Akbaşoğlu, “Test sürüşünü beraber yaptık. Özellikle 18 derecelik yokuşta tam ortasında durduk ve bir milim geri kaymadan araç hafif bir gaza basmakla yavaşça ve sizi en ufak bir güvensizlik sendromuna sokmadan çok güzel bir şekilde yol almaya başladı. Bu deneyim, her türlü zeminde bizi güvenli bir sürüş konforunun beklediği kanaatimizi pekiştirmiş oldu Türkiye’nin hem geleceği hem de umudu olan bir ekosistem olarak karşımızda duruyor.” dedi.

 

HER ZAMAN DESTEKÇİSİYİZ

CHP Bolu Milletvekili Türker Ateş, TOBB’da görev yaptığını ifade ederek daha önce Togg’u deneyimlediğini söyledi. Togg’un ne kadar ilerlediğini görmekten dolayı mutlu olduğunun altını çizen CHP’li Ateş, “Togg’un ne kadar ilerlediğini görmekten de gayet de mutlu oldum. Biliyorsunuz, bunlar stratejik ürünler. Cari açığın azaltılmasına büyük olumlu katkısı olan ürünler. Bu stratejik ürünlerin imalatlarının yerel olarak yapılması, Türk malı olması bizler için çok gurur verici. Güzel bir girişim bunlar gibi daha çok girişimler olacağına inanıyoruz. Bu sürdürülebilir olması gerekir. Bunlar da hiçbir siyasetin malzemesi olmamalı. Bu ülkenin bir girişimi diye addediyoruz. Böyle girişimlerin de artarak devam etmesini canı gönülden isteriz. Biz de her zaman destekçisiyiz.” diye konuştu.

 

GURURLA İZLİYORUZ

Ateş, bu ziyaretinde yeni yatırımları da görme imkanı bulduğunu anlatarak “Gururla izliyoruz inşallah daha büyür. Daha bunun gibi Türkiye’de daha değişik yerlerde de stratejik yatırımlarımız olur. Cari açığımıza faydası olan bütün yatırımların yanındayız. Bütün yatırımcıların yanındayız.” dedi.

 

MİLLİ DEĞERİ OLAN BİR PROJE

CHP Mersin Milletvekili Talat Dinçer, iş dünyasından geldiğini, otomotiv sektörünün içinde olduğunu vurgulayarak “Hakikaten ülkemize mal olmuş, milli değeri olan bir proje bu. Yani bu gibi projeleri desteklememek mümkün değil. Şimdi böyle güzel bir tesis ülkemize kazandırılmış. Biz bunun hiçbir zaman karşısında olmayız, her zaman destekleriz. Çünkü ülkeye girecek her kuruş bizim gayrisafi milli hasılamızı yükseltecektir. Üretmeden biz bu ülkeyi büyütemeyiz. Dolayısıyla üretmemiz lazım. Üretmek için de bu tür yatırımları her zaman desteklemek lazım ama altını çiziyorum bunlar bizim milli değerlerimiz bunlar siyasi malzeme olmasın.” ifadelerini kullandı.

 

MAKAM ARAÇLARI TOGG OLSUN

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin ise, özel sektörün yaptığı, devletin de desteklediği önemli bir yatırımı ziyaret ettiklerini kaydederek “Burada yerli yatırımcının desteklenmesi son derece önemli. Yan sanayinin desteklenmesini de önemsiyoruz. Yerli ve milli yatırımlara hiçbir zaman karşı duruşumuz yok. Ancak bunun tüm sektörlerde ve tüm bu yatırım yapmak isteyen kesimler için eşit şekilde dağıtılması gerektiğini düşünüyoruz. Sivil kullanıcıların değil tüm devlet kurumlarında makam aracı olarak kullanılmasını da önemsiyoruz. Açıkçası ilk defa bineceğim. Tabii gurur verici bir şey. Milli bir otomobilimizin olması elbette önemli. Dediğim gibi ama bu sektörel bazda her alanda bu yatırımcının teşvik edilmesi ve eşit olarak teşvik edilmesinin önemli olduğunu söylemek istiyorum.” dedi.

0 Yorum

Yorum Yap