• Samsun
  • Son Güncelleme 02:00
Samsun’da kütüphanelerden 413 bin 852 kişi yararlandı Görseli
EĞİTİM

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, 2023 yılında il genelindeki 18 kütüphanenin kitap ve üye sayısında yüzde 5 artış olduğunu belirterek, “2023 yılında bugün itibarıyla 85 bin 542 ödünç kitap verildi ve kütüphanelerimizden 413 bin 852 kişi yararlandı. Çocuklarımıza kütüphanelerimizi ziyaret etmelerini ve kitap okumayı ihmal etmemelerini tavsiye ediyorum" dedi.

Samsun genelinde hizmet veren halk kütüphanelerinde devam eden çalışmalar ve yeni kütüphane projelerinin değerlendirildiği “2023 Yılı Birinci Dönem Kütüphaneneler Eşgüdüm Toplantısı”, Vali Zülkif Dağlı'nın başkanlığında yapıldı.

Tekkeköy Kaymakamı Polat Kara ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan İpekdal ile il ve ilçe halk kütüphanelerinin müdür ve yöneticilerinin katılımıyla Tekkeköy İlçe Halk Kütüphanesinde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Vali Dağlı, kütüphanelerin, bilgi ve kültür mirasını gelecek kuşaklara aktardığını, medeniyetin gelişimine önemli katkılar sağladığını söyledi. Kütüphanelerin ve kullanıcı sayılarının çokluğunun bir ülkenin gelişmişliğinin ve kültürel seviyesinin en önemli göstergelerinden olduğunu vurgulayan Vali Dağlı, Samsun Valiliği olarak halk kütüphanelerini kolay ulaşılabilir, ferah ortamlar sunan ve her gün geliştirilen merkezler olarak kurguladıklarını hatırlatarak, şehirde hayata geçirilen projelerle kütüphanelere olan ilginin arttığını kaydetti.

Kitap ve üye sayısında yüzde 5 artış

Dağlı, "İlimiz genelindeki 18 kütüphanenin 2022 yılı sonunda toplam 117 bin 517 olan üye sayısı yaklaşık yüzde 5’lik artışla bugün itibarıyla 123 bin 36’ya çıktı. Kütüphanelerimizdeki toplam kitap sayısı da yine yaklaşık yüzde 5’lik artışla 365 bin 299’dan 382 bin 406’ya yükseldi. Bu artışlar bizlere daha fazla sorumluluk yüklemektedir. 2023 yılında bugün itibarıyla 85 bin 542 kitap kitapseverlere ödünç verildi ve kütüphanelerimizden 413 bin 852 kişi yararlandı. Bu vesileyle, yaz tatilinin devam ettiği bu günlerde tüm çocuklarımıza kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerde bulunmanın ve dinlenmenin yanında kütüphanelerimizi de ziyaret etmelerini ve kitap okumayı ihmal etmemelerini bir kez daha tavsiye ediyorum" diye konuştu.

 

0 Yorum

Yorum Yap