• Samsun
  • Son Güncelleme 19:51
Çarşamba Ovası Orman'a Dönüşüyor Görseli
TARIM

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Türkiye'nin en önemli ovalarından biri 'orman'a dönüşüyor.Birinci sınıf tarım arazisine 'kavak' ağaçları dikiliyor

Samsun Ziraat Odası Başkanı Hasan Tütüncü, Çarşamba Ovası’nda bazı çiftçilerin fındıklıkları sökerek kavak ağacı diktiğini, birinci sınıf tarım arazisinin ormana dönüştüğünü söyledi.

Korona virüsü salgını ve Rusya-Ukrayna savaşının ardından tarımda üretimin önemi tüm dünyada arttı. Türkiye’nin en verimli ovaları arasında yer alan Bafra, Çarşamba ve Vezirköprü Ovalarına sahip olan Samsun’da Çarşamba Ovası’nda bilinçsizce dikilen kavak ağaçları, ovanın vasfını kaybetmesine yol açıyor. Başkan Tütüncü, birçok çiftçinin ovadaki sebze-meyve alanlarına kavak ağacı dikmesinin ovayı ormanlaştırdığına dikkat çekti.

“Çarşamba Ovası’nın ormanlaşması konusu devlet yetkililerine de bildireceğiz”

Çarşamba Ovası’nın ormanlaşmasını yetkililere bildireceklerinin altını çizen Başkan Hasan Tütüncü, “Fındık, ilimiz için olmazsa olmazlarımızdan. Samsun’da 13 ilçede fındık oluyor. Çarşamba Ovası’nda bazı çiftçiler fındıklıkları söküp buralara kavak ağacı dikiyorlar. Bu ovaların ormana dönüşmesini istemiyoruz. Çarşamba, Bafra ve Vezirköprü Ovalarımızda yaptığımız üretim sayesinde tüm İç Anadolu ve büyükşehirleri doyuruyoruz. Bu ovaların ormana dönüşmesine son derece karşıyız. Çarşamba Ovası’nın ormanlaşması konusu devlet yetkililerine de bildireceğiz. Yıllar önce ‘Çarşamba Ovası orman olmasın’ diye söylemiştik. Burası 1. sınıf tarım arazisi” dedi.

Çarşamba Ovası

Yeşilırmak Nehri'nin suladığı bereketli Çarşamba Ovası, Türkiye'nin en büyük delta ovalarından birisi olmasına karşın, yanlış kullanımdan dolayı ormanı andırıyor. Havadan görüntülenen ovadaki kavak ve fındık ağaçları dikkat çekiyor. Ovanın yaklaşık 400 bin dekar alanı fındık arazisine sahip. Geriye kalan alanlarda ise kavak, söğüt, çınar gibi ağaçlar dikilerek ova tarım arazisi dışında kullanılıyor. Ovadaki sebze alanı ise her geçen gün azalıyor.

Yorum Yap