• Samsun
  • Son Güncelleme 22:32
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, kabine sonrası önemli açıklamalar Görseli
SİYASET

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası kameralar karşısına geçerek önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son afetler için düzenlenen yardım kampanyasında toplanan miktarın 345 milyon liraya ulaştığını bildirdi.

"Tüm kurum ve vatandaşlarımızı afet planlarını gözden geçirmeye davet ediyorum"

Erdoğan, "Özel sektör dahil tüm kurumlarımızı ve vatandaşlarımızı AFAD'ın yönergelerine göre afet planlarını gözden geçirmeye, eksiklerini tamamlamaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

"Döviz rezervlerimiz 118 milyar doları aşmış durumda"

Cumhurbaşkanı Erdoğan,  "Seyahat gelirleri bu yılın haziran ayı itibarıyla yıllık yüzde 31 oranında artarak cari dengenin iyileşmesine önemli katkı sağladı" dedi.

Erdoğan, "Geçen seneyi 93,3 milyar dolarla kapattığımız döviz rezervlerimiz, 27 Ağustos itibarıyla 118 milyar doları aşmış durumdadır" diye  konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Milli gelirimizi bu yıl 800 milyar doların üzerine, Orta Vadeli Program dönemi sonunda da 1 trilyon dolar seviyesine taşıyacağız" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Orta Vadeli Program hakkında şunları söyledi:

"Nitelikli istihdamı oluşturan, cari açık üretmeyen, gelir dağılımı adaletini gözeten büyüme yapısını tesis edeceğiz. Sanayi sektöründe teknoloji seviyesi yüksek sabit sermaye yatırımlarını ve doğrudan yabancı yatırımları özendireceğiz."

"İstihdamın yıllık ortalama 1 milyon 170 bin kişi artmasını hedefliyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Orta Vadeli Program kapsamında, istihdamın yıllık ortalama 1 milyon 170 bin kişi artmasını, işsizlik oranının kademeli gerilemesini hedeflediklerini bildirdi.

Erdoğan, "Bu yıl bütçe açığı hedefimizi sene başında yüzde 3,5 olacak şekilde revize etmiştik. Sözümüzde durarak inşallah bu hedefi rahat bir şekilde yakalayacağız" dedi.

"Kamu Taşıt Filo Yönetim Sistemini kuracağız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kamu taşıtlarının tedarikinde, kullanımında ve tasfiyesinde verimliliği artırmak için Kamu Taşıt Filo Yönetim Sistemini kuracağız." diye konuştu.

"Vatandaşlarımızı aşılarını yaptırmaya ve tamamlamaya davet ediyorum"

Erdoğan, "Okulların açıldığı, iş yerlerinin tam kapasite üretime geçtiği şu dönemde vatandaşlarımızı aşılarını yaptırmaya ve tamamlamaya davet ediyorum." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan çeltik alım fiyatlarını açıkladı

Çeltik fiyatlarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ton başına baldo çeşidi için 5 bin 500 lira, Osmancık çeşidi için 4 bin 500 lira, Luna çeşidi için 4 bin lira alım fiyatı uygulanacaktır" dedi.

 

Yorum Yap