• Samsun
  • Son Güncelleme 10:01
Bütçenin yüzde 60’ı yatırıma ayrılıyor Görseli
SİYASET

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Bütçenin yüzde 60’ını yatırıma ayıran bir belediye olduklarını söyleyen Başkan Mustafa Demir, “Burada meclis üyelerimiz dahil herkesin katkısı ve emeği var” dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisi aralık ayı toplantısında 45 madde görüşüldü. 3 gündem dışı madde de daha kapsamlı incelenmek üzere ilgili komisyonlara havale edildi.

Toplantıda 2020 yılı Sayıştay Denetim Raporu da meclis üyelerinin bilgisine sunuldu. Mecliste konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, kendilerine verilen karbon emisyon sertifikasına değindi.

En çevreci meclis

İsviçre merkezli Climate Positive Action’ndan alınan ‘Samsun Büyükşehir Belediyesi 2021 Yılı Meclis Toplantılarının Karbon Ayak İzinin Sıfırlanması Belgesi’nin önemini vurgulayan Başkan Demir, “Karbon salınımını sıfırlamış bulunuyoruz. Türkiye’nin çevreye en duyarlı meclisiyiz. Bu da bir sertifika ile bizlere teslim edildi. Belediye olarak hiçbir kirliliğe ve gaz salımına izin vermiyoruz.

Bu çok önemli bir proje. Özellikle atık ve geri dönüşüm noktasında da öncü çalışmalara imza atıyoruz. Bu proje kapsamında Karadeniz havzasında bulunan 5 ülkeyle müşterek bir proje çalışmasındayız” dedi.

Meclis bütçe görüşmesi
Büyükşehir Belediye Meclisi aralık ayı ilk toplantısı yapıldı. 

Bütçenin 60’ı yatırıma

Maddelerin havalesinin ardından CHP grubundan gelen soru önergelerini de cevaplandıran Başkan Demir şunları söyledi:

“Sayıştay raporları konusunda 2019 yılından dikkat çekici 3 konu yazılmış. Belediyede yoğun tempo içerisinde çalışan arkadaşların elektronik yazılımlar da dahil birçok konuda Türkiye’ye örnek olacak düzeye gelmiştir.

Doğrudan teminlerle ilgili konuda örneğin; 'kamyon bulunamıyor, 1 tane kamyon buluyorsunuz toplam kamyon kiralamasını ihale edecekmiş' gibi yorumlayabilirsiniz.

Meclis bütçe görüşmesi

İhale edince de teklif gelmiyor. Bu sefer de 1 kamyon 1 kamyon buldukça kiralıyorsunuz. Bu yöntemler buradan çıkmaktadır. Bizim yatırım bütçemiz bütçe incelendiğinde yüzde 40’lar civarında görünüyor.

Aslında o doğru değil. Bizim yatırıma giden kaynaklarımız yüzde 60’ı buluyor. Toplam bütçesinin yüzde 60’ını direkt yatırıma ayırabilen bir belediye hüviyetine geldik.

Burada da soru önergesi veren meclis üyelerimiz dahil herkesin katkısı ve emeği var.”

Yorum Yap