• Samsun
  • Son Güncelleme 18:58
1915 Çanakkale Köprüsü Açıldı Görseli
SİYASET

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Hazırlık aşaması 10 yıl süren ve 4 yıl gibi çok kısa bir sürede bitirilen dünyanın en geniş açıklıklı ve en yüksek çelik ayaklara sahip 1915 Çanakkale Köprüsü bugün açıldı. Tarihi açılış Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi.

Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan;”Bu köprü, büyük ve güçlü Türkiye hedefine bir adım daha yaklaştığımızın ispatıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Biz peygamber yoldaşı şehitlerimize layık olmak adına çalışıyoruz. Ecdadın yıllar önce kazandığı zafere adamak için Çanakkale Köprüsünü büyük ecdada ithaf ediyoruz.1915 Çanakkale Köprüsünün ülkemize, milletimize, şehrimize ve tüm insanlığa faydalı olmasını diliyorum” dedi.

6.Büyük köprüyü Çanakkale’de açtıklarının altını çizen Erdoğan; “Abdülhamithan yadigarı bu projeleri hayata geçirmek bize nasip oldu.1915 Çanakkale Köprüsü her özelliğiyle dikkat çekiyor. Cumhur İttifakı olarak bu önemli projeyi açmak bize nasip oldu” ifadesini kullandı.

Ecdadımız bir asır önce burada Çanakkale geçilmez sözünü kanıyla tarihe nakşetmiştir diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, O kahramanlar burada tarih yazdı,o kahramanların torunları olarak biz bugün burdayız. İnşa ettiğimiz köprüyle ecdadın torunları olarak ecdadın mesajını tarihe yeniden kazıyoruz.Türkün istediğinde başaramayacağı hiçbirşey olmadığını tüm Dünyaya gösteriyoruz” ifadesini kullandı

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi etkinlikleri kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açılışını yaptığı 1915 Çanakkale Köprüsü, tasarımındaki inceliklerle de dünyada ilk olmaya aday. Cumhuriyet'in 100'üncü kuruluş yıl dönümünü temsil eden 2023 metrelik orta açıklığıyla köprü, 'dünyanın en uzun orta açıklığa sahip asma köprüsü' unvanını aldı.

Köprüde Seyit Onbaşı Detayı

Kırmızı beyaz renkteki 1915 Çanakkale Köprüsü'nün, 318 metrelik yüksekliğiyle Çanakkale Deniz Zaferi'nin kazanıldığı tarih olan 3'üncü ayın 18'ini simgeleyen kulelerinin üst kısmında Seyit Onbaşı'nın Çanakkale Savaşları'nda namluya sürdüğü top mermisinin tasviri yer alacak. 770'er metre kenar açıklıklarla toplam 3 bin 563 metre uzunluğundaki köprü, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle toplam 4 bin 608 metre geçiş uzunluğuna sahip. Gidiş ve geliş yolu 3'er şeritli olan köprü 45,06 metre genişlikte. Köprü tabliyesinin 2 tarafında bakım onarım amacıyla kullanılacak yürüme yolları yer alıyor.

'Asrın projesi' olarak gösterilen 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu projesi kapsamında 1 asma köprü, 2 yaklaşım viyadüğü, 4 betonarme viyadük, 6 alt geçit köprüsü, 38 üst geçit köprüsü, 5 köprü, 43 alt geçit, 115 çeşitli boyutlarda menfez, 12 kavşak (devlet yolu üzerindeki kavşaklar dahil), 4 otoyol hizmet tesisi, 2 bakım işletme merkezi, 6 ücret toplama istasyonu inşa ediliyor.

Çanakkale Boğazı, 1915 Çanakkale Köprüsü ile yaklaşık 6 dakikada kesintisiz geçilebilecek.

Yorum Yap