• Samsun
  • Son Güncelleme 11:04
Yüksek tansiyonda bu belirtiye dikkat Görseli
SAMSUN

Samsun’da İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Dr. Berna Güzel, hipertansiyon belirtilerinden olan enseden alın bölgesine doğru yayılan baş ağrısının özellikle dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun’da Büyük Anadolu Hastaneleri İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Berna Güzel, hipertansiyon hastalığı belirtileri ve tedavisi hakkında bilgi verdi. Hipertansiyonun tedavi edilmediği takdirde hayat kalitesini bozabileceğini ve yaşam süresini kısaltabileceğini dile getiren Uzm.Dr. Güzel, “Farklı günlerde en az iki kez yapılan ölçümlerde 18 yaşını geçmiş erişkin bir bireyde büyük tansiyonun 140 mm Hg (civa basıncı) ve üzerinde ya da küçük tansiyonun 90 mm Hg ve üzerinde olmasına yüksek tansiyon diğer bir adıyla hipertansiyon denilmektedir. Kan basıncı için normal değerler büyük tansiyonun 120 mm Hg’nın, küçük tansiyonun ise 80 mm Hg’nın altında olmasıdır. Büyük tansiyonu 120-139 mm Hg, küçük tansiyonu 80-89 mm Hg arasında ölçülen kişiler yüksek tansiyon gelişimi için adaydı” dedi. 

Uzm. Dr. Güzel, hipertansiyon sorunu olanların çift veya bulanık görme, halsizlik, yorgunluk, isteksizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, burun kanaması, sık idrara çıkma gibi belirtileri yaşadıklarını söyleyerek “Hipertansiyon hiçbir belirti vermeden sadece tesadüfen ölçülen kan basıncı değerinin yüksek bulunması ile ortaya konulabilir. Bununla birlikte en sık belirtiler enseden alın bölgesine doğru yayılan baş ağrısıdır. Bu belirtiye çok dikkat edilmesi gerekir. Bununla birlikte yukarıda saymış olduğumuz belirtilerden bir ya da birkaçını yaşayanlar mutlaka bir uzman hekime başvurması ve tedavisine en kısa sürede başlanması hayati önem taşımaktadır" şeklinde konuştu.

0 Yorum

Yorum Yap