• Samsun
  • Son Güncelleme 19:58
Yaban hayvanlarını şehirlere yönlendiriyor Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi Yabani Hayvan Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Özlem Nisbet, tahrip edilen doğal yaşam sonucu canlıların yiyecek bulamamasının, yaban hayvanlarını şehre yönlendirdiğini söyledi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi Yabani Hayvan Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Özlem Nisbet, beşeri ve çevresel faktörlerin yaban hayatını olumsuz etkilediğini belirtti.İnsanların özellikle kırsalda geniş alanlara yayılması, tarım alanları açması, orman yangınları, geçiş yollarının engellenmesinin hayvanların şehre inmesine neden olduğunu anlatan Prof.Dr. Nisbet, "Hayvanlar bu gibi durumlarda beslenebilecekleri en yakın alan olan köylere, oradan şehirlere inmeye başladı. Günümüzde sanayinin artmasıyla tahrip olan doğal çevre, hayvanların yaşaması için gerekli alanı sağlayamayacak duruma geldi. Beşeri faktörlerin yanında çevresel faktörler ve iklim değişikliği de büyük oranda etkiliyor. Özellikle kuraklığın fazla olduğu yerlerde yemek bulamayan hayvanlar şehre inmeye başlıyor" diye konuştu.


 

Piknik alanlarında bırakılan gıdaların yaban hayvanlarının şehre inmesinde önemli etkenler arasında yer aldığına dikkati çeken Prof.Dr. Nisbet, "Özellikle ormanlık alanlardaki piknik yerlerine gelenler burada çöplerini bırakıyor, bunların içinde gıda artıkları oluyor. Zaman içinde yaban hayvanları buralara düzenli olarak gelmeye başlıyor. O yüzden mümkün olduğunca piknik alanlarına gittiğimizde gıda artıklarımızı da beraberimizde götürmemizde yarar var" dedi.
 

Hayvanların işlem görmüş gıdalara alışmasının iyi bir şey olmadığını dile getiren Prof.Dr. Nisbet, "Bu, hayvanlar açısından iyi bir şey değil. Birçok insan tilki, sincap gibi doğada yaşayan hayvanlarla görüntü veriyor. Bunlar doğada olması, doğada beslenmesi gereken hayvanlar ama insanlar bunları elleriyle beslemeye kadar ileri düzeye gitmişler. Bu, onların doğasına aykırı" şeklinde konuştu.
 

Yorum Yap