• Samsun
  • Son Güncelleme 16:16
Vali Dağlı: Samsun kırmızı sınırında Görseli
SAMSUN

Samsun Valisi Doç.Dr. Zülkif Dağlı, “Samsun turuncu rengini korudu ama kırmızı rengin sınırı olan yüz binde 100’e oldukça yakın bir noktada kaldı” dedi.

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun Valisi Doç.Dr. Zülkif Dağlı, Covid-19 pandemisinin kentteki haftalık seyri ve yürütülen çalışmalar ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Samsun’da yaklaşık bir ay süren vaka artışından sonra tam kapanma sürecinin katkısı ve vatandaşların önlemlere gösterdiği özenle bir düşüş trendi yakalandığını belirten Vali Dağlı, “Ancak bu hafta itibariyle düşüşümüz durdu ve haftalık insidans hızımız yüz binde 95,5’ten yüz binde 97,1’e yükseldi. Samsun turuncu rengini korudu ama kırmızı rengin sınırı olan yüz binde 100’e oldukça yakın bir noktada kaldı. Geçtiğimiz haftaki tabloda 16 ilçemizde vaka sayımız düşüyordu, bu hafta ise 8 ilçemizde vaka sayımız düşerken, maalesef Asarcık, Salıpazarı, Vezirköprü, Havza, Kavak, Terme, Ayvacık, Çarşamba ve 19 Mayıs ilçelerimizin aralarında bulunduğu 9 ilçemizde vaka sayımız tekrar bir yükseliş eğrisi oluşturdu” diye konuştu.

‘Küçük Bir Gevşeme Artışa Neden Olabiliyor’

Alaçam ilçesinin yüz binde 11,9 oranıyla sarı renge geçen ilk ilçe olduğunu söyleyen Vali Dağlı, “7 ilçemizin turuncu renge büründüğü ilimizde, kırmızı ilçe sayımız da 8’dan 9’a yükseldi. Alaçam’ın sarı rengi bizi mutlu etse de, bazı ilçelerimizdeki artış oranları, her ilçemizin attığı adımlarda daha dikkatli olması gerektiğini hepimize bir kez daha hatırlattı. Pandeminin ilk günlerinde beri söylediğimiz gibi her ilçe pandemide kendi hikâyesini yazıyor, önlemlere riayet ve dikkatleri oranında vaka sayılarını belirliyor.  Küçük bir gevşeme, rehavet bile vaka sayılarında artışa neden olabiliyor. Maalesef bu hafta da aynı tablo ortaya çıktı” şeklinde konuştu.

 ‘Bu hafta itibariyle yükselişe geçti’

Vali Dağlı, geçtiğimiz hafta vaka insidans hızı yüzde 72 düşen Asarcık ilçesinde, bu hafta yüzde 171,4 oranında bir artış görüldüğünü dile getirerek “Yine geçtiğimiz hafta yüzde 90 düşüş gösteren Salıpazarı ilçemizde, bu hafta vaka insidans hızı yüzde 140,2 oranında arttı. Vaka artışı yaşanan Vezirköprü, Havza, Kavak, Terme, Ayvacık, Çarşamba ve Ondokuz Mayıs ilçelerimizde de durum aynı. Hepsi geçtiğimiz hafta düşüş yaşayan ama bu hafta itibariyle bir yükseliş ortaya koyan ilçelerimiz. İl olarak bu dalgalı vaka dağılımımızı aşılamanın da bize katacağı güçle yenmemiz, durdurmamız gerekiyor. Sadece Alaçam ilçemizin Sarı olması ya da 8 ilçemizde vaka düşüşü yaşanması bize yetmemeli” dedi.

Samsun’un ilçelerinin hepsinin birbiriyle ya fiziken ya da sosyal olarak temas eder vaziyette olduğunu kaydeden Vali Dağlı, “Akrabalık ve ticari ilişkiler en uzak ilçelerimizi bile birbirine yakın hale getiriyor. Bu nedenle birkaç ilçemizde görülen artış, diğer ilçelerimize hemen sirayet ediyor. Buna izin vermemeliyiz.  Bu mücadele pandeminin ilk gününden beri tek taraflı çabayla kazanılacak bir savaş olmadı. Bugün de öyle değil. Bu mücadeleyi ancak el birliğiyle hareket eder, hep beraber önlemlere riayet edersek kazanabiliriz. Başarı için lütfen aşı çalışmalarına destek verelim ve aşılama oranı ilimizde yüzde 60-70’lere ulaşana kadar da maske, mesafe ve el hijyeni önlemlerinden taviz vermeyelim. Taviz vermeyelim ki Samsun yeniden kırmızı olmasın. Bir günlük rahatımız için gevşettiğimiz her önlemin, gelecekteki günlerimizi esir alacağını unutmayalım” şeklinde konuştu.

Yorum Yap