SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 22:27
Tarihi Şifa Hamamı hizmete açıldı Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Tarihi Şifa Hamamı, 3 yıl süren çalışma sonrasında yeniden hizmete açıldı. Restorasyonu tamamlanan 208 yıllık "Şifa Hamamı" yeni görünümü ile dikkat çekti.

 

Büyükşehir Belediyesi önünde bulunan Saathane Meydanı'ndaki Şifa Hamamı, Samsun Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yaklaşık 4 milyon 700 bin TL harcanarak restore edildi. Tarihle buluşma, kültürel mirasa sahip çıkma anlamında önemli bir proje olan Şifa Hamamı bir işletmeye devredilerek hizmete girdi. 3 yıl süren çalışma sonrasında ise hamamın tarihi dokusuna zarar verilmeden yeniden onarıldı. Bazı alanları ise tamamen sökülerek yeniden yapıldı.

Şifa Hamamı

Restorasyon süreci ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Samsun Vakıflar Bölge Müdürü Ali Erkan Öztürk, "Tarihi Şifa Hamamı Samsun Vakıflar Bölge Müdürlüğümüzce 2017 yılında ihale edilerek 2021 yılında tarihi dokusuna zarar vermeden özgün işlevi ile restorasyonu tamamlanarak kullanıma sunulmuştur. Samsun tarihi açısından önemli bir mihenk taşı olan bu yapıyı tekrar hizmete sunmanın sevinci içerisindeyim. Samsun halkımıza hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim" dedi.

Şifa Hamamı

Yorum Yap