• Samsun
  • Son Güncelleme 23:48
Semercilik mesleğinin son temsilcilerinden Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Samsun’da 62 yıllık semer ustası 82 yaşındaki Seyfettin Onaran, bitme noktasına gelen mesleğinin en eski temsilcilerinden biri.

Ata yadigarı semerciliğe babasının yanında çırak olarak başlayan Onaran, 62 yıldır mesleğini sürdürüyor. Semercilik yaparak 3 çocuk büyüten emektar usta, işine hala azimle devam ediyor. Neredeyse her gün dükkanını açıp işe koyulan Seyfettin Onaran, teknolojik gelişmelerle at, eşek ve katıra ilginin azaldığını, eskiden işlere yetişemezken şimdi işlerinin çok az olduğunu belirtti.

Semercilik

Seyfettin Onaran, “Bu benim baba sanatım. Babamdan öğrenerek başladım. O da bu dükkanda çok seneler çalıştı. 62 yıldır da ben devraldım. Şu anda semer alan pek kalmadı. Daha çok köylerden talep ediliyor. Zor bir meslek ve semer yapımının işçiliği çok. 2-3 günde bir semer ancak yapabiliyoruz. Eskiden işler çoktu. İnsan köylerde at, eşek, katır kullanıyordu.

Semere ihtiyaçları oluyordu. Ancak şimdi herkesin otomobili var. İhtiyaç duymuyorlar. Samsun’da benden başka bu mesleği yapan da kalmadı. Eskiden 3 ustaydık, bir tek ben kaldım. Çocuklarımda bu işi yapmak istemedi. Talep az oluyor ama semerlerin küçüklerini 300 TL, büyüklerini ise 500 TL’ye satıyorum. Artık para için değil zaten daha çok vakit geçirmek için dükkana geliyorum. Atlar, eşekler tekrar gelmeden devir değişmeden de bu meslek ayağa kalkmaz” dedi.

Yorum Yap