SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 01:40
Selçuklu ve Danişmend medeniyetini tanıtmak için Türkiye'yi karış karış geziyor Görseli
SAMSUN

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Geleneksel Anadolu Kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisi (GAKSA) Yönetim Kurulu Başkanı Işın Fırat, "Cihad-ül Ekber Danişmendliler ve Bir Zamanlar Selçuklu" konulu kostüm, minyatür, heykel ve menkıbe tabloların bulunduğu sergiyle Türkiye'yi karış karış gezerek iki medeniyeti tanıtıyor.

Cihad-ül Ekber Danişmendliler ve Bir Zamanlar Selçuklu" konulu kostüm, minyatür, heykel ve menkıbe tabloların bulunduğu sergi Samsun’da sanatseverlerle buluştu. Sergide GAKSA Yönetim Kurulu Başkanı Işın Fırat’ın heykelleri, Hüseyin Gürkan Akkuş'un keçeden başlıkları, Aynur Atayurt'un yağlı boya çalışmaları ile Konya Olgunlaşma Enstitüsünün kostümleri yer alıyor.
 

Selçuklu ve Danişmendliler'in kültüründen izler taşıyan kostüm, minyatür, heykel ve menkıbe tabloların da bulunduğu 300 eser, bugüne kadar Türkiye'nin 6 bölgesinde sergilendi.
 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü, Müzeler Genel Müdürlüğü ve GAKSA iş birliğiyle bir araya getirilen 3 tonluk materyal ile ülkeyi dolaşan Fırat, Türkiye etabını Karadeniz Bölgesi'nde tamamladıktan sonra sergiyi yurt dışına taşımayı amaçlıyor.

Işın Fırat, Türk tarihinde çok fazla destanların bulunduğunu ve bunlara can verebilmek için karakteristik heykeller yapmaya başladıklarını söyledi.


 

Yaşanmışlığı tasvir eden yağlı boya tabloların da yapıldığını dile getiren Fırat, "Sonrasında kostüm çalışmalarına başladık. Bir bilim kurulu ile bu çalışmaları yürüttük. İlber Ortaylı hocamızın Selçuklu ile alakalı bütün çalışmalarını takip ettik. Çok uzun zamandan beri Kültür ve Turizm Bakanlığıyla Anadolu turneleri gerçekleştirdik. Güneydoğu Anadolu'yu bitirdik. Ahlat’tan başladık, 17 bin kilometre, sonra İstanbul'a vardık. Artık son turnemiz Karadeniz'deyiz. Bayburt'tan başladık, 13 şehir dolaşarak Zonguldak Ereğli'de bitirmeyi planlıyoruz" dedi.

Fırat, koleksiyonda sultanlar, hanım sultanlar, alimler ve kadın bilim insanlarının işlendiğini söyleyerek "Onlara bir ses, bir nefes, bir can vermeye gayret ettik. Hedefimiz tabii ki hep gençlerdi. Dünyanın yuvarlak olduğunu, kendi etrafında döndüğünü Biruni'nin aslında Galileo'dan önce şemasıyla bize vermiş olduğunu görebiliyoruz. Kaşgarlı Mahmud'u, Mevlana Celaleddin-i Rumi'yi... Kerimüddin Erdişah gibi çiniye, Ahlatlı Hacı Berti gibi ahşap işlemeciliğine dokunuyoruz. Gençlerin de bunları bilmesi arzusundayız" diye konuştu.Hedeflerinin Selçuklu ve Danişmend medeniyetini yurt dışında tanıtmak olduğunu ifade eden Fırat, "Nice gençlerle karşılaştık, ben sayısını unuttum. Sivas'a gittiğimizde günde 4-5 bin genç öğrenci geldi. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı, valilik ve belediyelerle çalıştık. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın himayesinde uzun soluklu, Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla gerçekleştirdiğimiz bu sergiler Müzeler Genel Müdürlüğü iş birliğiyle müzelerde daha çok yapıldı. Bu da Milli Kültür Şurası kararları gereğince müzeleri biraz daha yaşatmak adına gerçekleşti. Sergiye baktığınız zaman sancakların üzerinde Türkçeleri yazdığı gibi, tabloların üzerinde İngilizce çevirileri de mevcut. İnşallah sergimizi yurt dışına da taşıyacağız” şeklinde konuştu

0 Yorum

Yorum Yap