SON DAKİKA HABERLERİ
  • Samsun
  • Son Güncelleme 07:20
Samsun’da 800 bin kişiye afet farkındalık eğitimi verilecek Görseli
SAMSUN

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, “İçişleri Bakanlığımızın talimatıyla Afet Eğitim Yılı ilan edildi. Bu anlamda biz 1 milyon 400 bin Samsunlu hemşerimizden 800 bin tane afet farkındalık eğitimi vermek suretiyle onlara ulaşacağız” dedi.

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

İçişleri Bakanlığı'nca 2021 yılının ‘Afet Eğitim Yılı’ ilan edilmesi çalışmaları kapsamında Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda ‘AFAD Farkındalık Eğitim Çadırı’ kuruldu. Arama kurtarma çalışmalarında kullanılan malzemelerin sergilendiği çadırda vatandaşlara el broşürü dağıtılarak bilgilendirme yapıldı. Ayrıca geçmiş yıllarda ülke genelinde gerçekleşen afetlerde yaşananlar görsellerle anlatıldı.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, çadırı ziyaret ederek yapılan çalışma ile ilgili İl Afet ve Acil Durum Müdürü Levent Uçarlı’dan bilgi aldı. Ziyaret sonrasında açıklama yapan Vali Dağlı, “İl Sağlık Müdürlüğümüz, AFAD müdürlüğümüzün ve gönüllü TAMGAKUT ekibimizin buradaki durumunu görüyoruz. 2021 yılı Afet Farkındalık Eğitimi yılıdır. Bu manada çok önemlidir. İçişleri Bakanlığımızın talimatıyla Afet Eğitim Yılı ilan edildi. Bu anlamda biz 1 milyon 400 bin Samsunlu hemşerimizden 800 bin tane afet farkındalık eğitimi vermek suretiyle onlara ulaşacağız. Bu eğitim modeli 50 dakikalık bir sunum dinleme halindedir. Şu anda 207 bin Samsunlu hemşerimize ulaştık. İnşallah bunu 800 bin hemşerimize ulaştıracağız. Burada hem ev hanımları hem öğrenci olanlar, kamu kurumunda çalışanlar, büyüklerimizim tamamının dinlemesini istiyoruz. 800 bin rakamı bu şekilde ortaya çıktı. Çünkü afetle hepimiz karşı karşıyayız” dedi.


Sadece dışarıda çalışanların değil, evde yaşayanların da afet riskiyle karşı karşıya olduklarını dile getiren Vali Dağlı, “Vezirköprü ve Havza ilçelerimiz 1940'lı yıllarda yaşadığı bir deprem var. Ardından sel felaketlerimiz var zaman zaman yaşadığımız. Heyelan ve benzeri felaketlerle de her zaman karşı karşıya kalabiliriz. Bu manada afet farkındalığını arttırmak için bu eğitimi almamız gerekiyor" şeklinde konuştu.
Ayrıca İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri de çadır içerisinde bir stant kurarak vatandaşları tütün kullanımının zararlarını anlattı.

 

Yorum Yap