• Samsun
  • Son Güncelleme 23:04
Samsun Valisi Dağlı'dan vaka açıklaması Görseli
SAMSUN

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, koronavirüs tedbirlerine uyulması durumunda bayram sonunda vakaların daha da azaldığını göreceklerini söyledi.

Bu gönderiyi paylaşabilirsiniz!

Uzun süre vaka sayısının en yüksel görüldüğü illerin başında gelen Samsun, son dönemle alınan tedbirlerle birinci sıradan 40.sıraya kadar geriledi. İngiliz mutasyonunun en yoğun olduğu illerden biri olan Samsun'da nüfusa oranla vaka sayısı 100 binde 267’ye indi. Samsun'un 4 kez pik yaşadığını hatırlatarak kurallara uyulması tavsiyesinde bulunan Vali Zülkif Dağlı, her zaman muafiyeti kötüye kullanan insanların olabileceğine vurgu yaparak şunları söyledi:
"Muafiyetler ve dışarı çıkması gerekenler doğal olarak var. Çünkü imalat sektörü devam ediyor. Kamu kurumlarında esnek veya dönüşümlü de olsa çalışma devam ediyor. Hizmet veriliyor. Bu manada dışarıda olması gerekenler var. Maalesef her zaman olduğu gibi dışarı çıkmaması gerekirken, bu muafiyetleri kötüye kullanan ve yasak olduğunu bile bile dışarı çıkan vatandaşlarımız var. Buradan tekrar çağrıda bulunuyoruz. Kesinlikle muafiyetlerin kötüye kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Bu manada artık cezalar da yazıyoruz. Başka çaremiz de yok. Çünkü kurallara uyan vatandaşlar ile uymayanlar arasında bir fark olması lazım. Bu da böyle yönetilebilir. Vatandaşlara çağrım; muafiyetler kesinlikle kötüye kullanılmasın. Buna izin vermiyoruz. Mümkün olduğunca dışarı çıkmayalım. İşlerimizi toparlamak suretiyle hemen kısa zamanda bakkala ya da markete gideceksek örneğin; hemen yürüyüş mesafesinde işimizi halledip, kısa zamanda kendimizi eve atmaya bakalım. Vakalarımız da azalıyor ancak bu bizi hiçbir zaman rehavete sevk etmemeli. Çünkü önceden de gördük. Aynı hikayeyi kaç defa yaşadık. 4 defa ‘pik’ oldu ve tekrar düştük. İnşallah bundan sonra yeni pikler yaşamayız. Bu da tamamen bizim elimizde. Kurallara uyarak vakaları daha da azaltacağız. Bu şekilde devam ettiğimizde bayram sonunda vakaların daha da azaldığını Samsun’da inşallah göreceğiz. Amacımız bir an önce Samsun’u mavi renge kavuşturmak.”

Yorum Yap